Strażacy apelują. Chodzi o fotowoltaikę

Strażacy apelują. Chodzi o fotowoltaikę

Pożar instalacji fotowoltaicznej w Sarbinowie
Pożar instalacji fotowoltaicznej w Sarbinowie
Źródło zdjęć: © YouTube
26.11.2022 10:35, aktualizacja: 26.11.2022 12:55

Instalacje fotowoltaiczne na polskich domach są coraz bardziej powszechne. W związku z tym straż pożarna apeluje do ich właścicieli. To od nich zależy bezpieczeństwo strażaków w trakcie akcji gaśniczej.

Instalacje fotowoltaiczne mogą być przyczyną pożarów. Prąd stały, który produkują panele fotowoltaiczne, wiąże się z ryzykiem wystąpienia łuku elektrycznego, który to może doprowadzić do wybuchu ognia. Nie jest to jednak jedyna sytuacja, w której instalacja fotowoltaiczna jest strażakom nie w smak.

Panele fotowoltaiczne mają to do siebie, że generują energię elektryczną nawet wówczas, gdy inwerter jest wyłączony, a sama instalacja jest odcięta od sieci. To z kolei tworzy zagrożenie podczas prowadzenia działań gaśniczych. Nie chodzi tu tylko o to, że problemem może być polewanie instalacji znajdującej się pod napięciem wodą. Ryzyko wiąże się także z możliwością dotknięcia odsłoniętych, odizolowanych przewodów podczas przemieszczania się wewnątrz budynku objętego działaniami lub podczas ewakuacji ofiar.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pożary a fotowoltaika. Apel strażaków

Aby móc odpowiednio przygotować się do prowadzenia działań, strażacy powinni zostać poinformowani o tym, że na posesji znajduje się instalacja fotowoltaiczna. W trakcie pożaru, gdy zadymienie jest duże, nie zawsze da się dostrzec znajdujące się na dachu panele. Osoba wzywająca pomoc może nie mieć świadomości na ten temat lub może nie wiedzieć, że taka informacja jest istotna. Jest jednak prosty sposób, by uporać się z tym problemem.

Właściciel instalacji fotowoltaicznej powinien zadbać o to, by posesja była odpowiednio oznakowana. W celu poinformowania o obecności instalacji fotowoltaicznej wystarczy zastosować specjalną naklejkę. Ta jest dostępna na przykład na stronie lubuskiej straży pożarnej. Wzór naklejki jest określony w normie PN-EN 60364-7-712.

Naklejka informująca o instalacji fotowoltaicznej
Naklejka informująca o instalacji fotowoltaicznej© gov.pl

Strażacy informują, że taki symbol powinien pojawić się:

  • w złączu instalacji elektrycznej,
  • w miejscu pomiaru, jeżeli jest oddalony od złącza,
  • w jednostce odbiorcy lub tablicy rozdzielczej, do której podłączone jest zasilanie falownika,
  • w miejscu widocznym, gwarantującym skuteczne powiadomienie, np. na ogrodzeniu posesji.

- Po przyjeździe na miejsce pożaru strażacy dokonują rozpoznania. Jedną z pierwszych czynności jest odłączenie dopływu prądu do instalacji elektrycznej. Ogranicza to ryzyko dla strażaków, gdyż najczęściej używanym środkiem gaśniczym jest woda, która, jak wiadomo, przewodzi prąd. Niestety pomimo odłączenia falownika od sieci elektroenergetycznej panele nadal generują napięcie - mówi młodszy brygadier Dariusz Szymura, rzecznik KW PSP w Gorzowie Wielkopolskim w rozmowie z "Gazetą Lubuską".

Masz fotowoltaikę? Powinieneś mieć tę naklejkę

Więcej dobrych porad dotyczących fotowoltaiki można znaleźć w Fotowoltaicznym dekalogu dobrych praktyk, który został przygotowany przez Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV. Można w nim znaleźć informacje na temat bezpiecznej instalacji, eksploatacji i konserwacji instalacji fotowoltaicznej.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (68)