Mandat za włączoną klimatyzację w aucie? Tak możesz go dostać

mandat za klimatyzację w swoim samochodzie, fot. Genialne/freepik
mandat za klimatyzację w swoim samochodzie, fot. Genialne/freepik

28.06.2024 11:23, aktual.: 28.06.2024 11:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, że możliwe jest otrzymanie mandatu za sposób używania klimatyzacji w aucie. Choć taka sytuacja dotyczy tylko jednego konkretnego przypadku, w ostatnich latach liczba zdarza się to coraz częściej.

Mandaty za korzystanie z klimatyzacji mogą wydawać się absurdalne. W końcu z pozoru jest to bezpieczne i nieszkodliwe urządzenie. Niektórzy właściciele samochodów zapominają jednak, że klimatyzacja emituje zanieczyszczenia, które przedostają się do atmosfery. I właśnie z tego powodu w konkretnych okolicznościach można otrzymać mandat.

Kiedy można dostać mandat za klimatyzację w samochodzie?

Wyobraź sobie sytuację: zostawiłeś auto na parkingu np. w centrum handlowym. Gdy po kilku godzinach chcesz wsiąść do niego z powrotem, gorąco panujące wewnątrz pojazdu jest nieznośne.

W tej sytuacji wiele osób uruchamia samochód i włącza klimatyzację, czekając na zewnątrz, aż temperatura wnętrza się obniży. To właśnie za takie działanie policja i inne służby mogą nałożyć mandat, który zazwyczaj wynosi 300 zł. Podstawą prawną jest Prawo o ruchu drogowym, a konkretnie art. 60, który mówi:

"Zabrania się kierującemu używania pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem".

Jak szybko i skutecznie schłodzić samochód?

Aby schłodzić samochód bez użycia klimatyzacji, istnieje prosty i skuteczny sposób zalecany przez ekspertów. Po wejściu do auta przekręć kluczyk w stacyjce, ale nie włączaj jeszcze klimatyzacji. Opuść wszystkie szyby i przejedź kilka metrów z uchylonymi oknami. Dzięki temu niemal całe gorące powietrze zostanie wymienione na świeże. Następnie zamknij okna i dopiero wtedy włącz klimatyzację.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (133)