Mandat za włączoną klimatyzację w aucie? Tak możesz go dostać

Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, że możliwe jest otrzymanie mandatu za sposób używania klimatyzacji w aucie. Choć taka sytuacja dotyczy tylko jednego konkretnego przypadku, w ostatnich latach liczba zdarza się to coraz częściej.

mandat za klimatyzację w swoim samochodzie, fot. Genialne/freepik
mandat za klimatyzację w swoim samochodzie, fot. Genialne/freepik

Mandaty za korzystanie z klimatyzacji mogą wydawać się absurdalne. W końcu z pozoru jest to bezpieczne i nieszkodliwe urządzenie. Niektórzy właściciele samochodów zapominają jednak, że klimatyzacja emituje zanieczyszczenia, które przedostają się do atmosfery. I właśnie z tego powodu w konkretnych okolicznościach można otrzymać mandat.

Kiedy można dostać mandat za klimatyzację w samochodzie?

Wyobraź sobie sytuację: zostawiłeś auto na parkingu np. w centrum handlowym. Gdy po kilku godzinach chcesz wsiąść do niego z powrotem, gorąco panujące wewnątrz pojazdu jest nieznośne.

W tej sytuacji wiele osób uruchamia samochód i włącza klimatyzację, czekając na zewnątrz, aż temperatura wnętrza się obniży. To właśnie za takie działanie policja i inne służby mogą nałożyć mandat, który zazwyczaj wynosi 300 zł. Podstawą prawną jest Prawo o ruchu drogowym, a konkretnie art. 60, który mówi:

"Zabrania się kierującemu używania pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem".

Jak szybko i skutecznie schłodzić samochód?

Aby schłodzić samochód bez użycia klimatyzacji, istnieje prosty i skuteczny sposób zalecany przez ekspertów. Po wejściu do auta przekręć kluczyk w stacyjce, ale nie włączaj jeszcze klimatyzacji. Opuść wszystkie szyby i przejedź kilka metrów z uchylonymi oknami. Dzięki temu niemal całe gorące powietrze zostanie wymienione na świeże. Następnie zamknij okna i dopiero wtedy włącz klimatyzację.

automandatklimatyzacja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (133)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.