Mandaty za brak świadectwa energetycznego. Co musisz wiedzieć?
Od niemal roku, jeżeli myślisz o sprzedaży lub wynajmie swojego mieszkania, niezbędne jest posiadanie świadectwa energetycznego. Obowiązek ten dotyczy także tych, którzy zbudowali swój dom po roku 2009. Brak tego dokumentu może prowadzić do wysokich kar pieniężnych.
Prawie rok temu w życie wszedł przepis, który wymaga od właścicieli nieruchomości posiadania świadectwa energetycznego. Ten dokument dostarcza informacji o rocznym zużyciu energii w danej nieruchomości. Niestety, uzyskanie świadectwa wiąże się z wysokimi kosztami, a jego brak może skutkować nałożeniem surowych kar finansowych.
Koszt uzyskania świadectwa energetycznego jest zróżnicowany i zależy głównie od położenia oraz rozmiaru nieruchomości. Zwykle cena za taką usługę oscyluje wokół kilkuset złotych. W niektórych rejonach może być ona wyższa, co dotyczy głównie właścicieli budynków o nietypowych charakterystykach, jak duże, stare budowle.
Aby wyrobić świadectwo energetyczne, potrzebne jest przeprowadzenie tzw. operatu energetycznego, które mogą realizować wyłącznie certyfikowani specjaliści. Są oni odpowiedzialni za dokładne zbadanie i analizę zużycia energii elektrycznej w danym obiekcie.
Kara za nieposiadanie świadectwa energetycznego podczas kontroli może wynieść aż do 5 tys. złotych. Oprócz świadectwa energetycznego, wprowadzono również regularne kontrole systemów ogrzewania, które, jak wskazuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, mają miejsce:
- co najmniej raz na 5 lat – dla kotłów o nominalnej mocy cieplnej od 20 kW do 100 kW,
- co najmniej raz na 2 lata – dla kotłów opalanych paliwem ciekłym lub stałym o nominalnej mocy cieplnej większej niż 100 kW,
- co najmniej raz na 4 lata – dla kotłów opalanych gazem o nominalnej mocy cieplnej większej niż 100 kW,
- co najmniej raz na 3 lata – dla innych źródeł ciepła lub części systemów ogrzewania oraz wentylacji o sumarycznej nominalnej mocy cieplnej większej niż 70 kW.
Świadectwo charakterystyki energetycznej, jak podaje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, określa zapotrzebowanie na energię konieczną do zaspokojenia potrzeb związanych z użytkowaniem budynku lub jego części, takich jak ogrzewanie, wentylacja, przygotowanie ciepłej wody użytkowej, chłodzenie, a w przypadku obiektów niemieszkalnych również oświetlenie. Dokument ten ma za zadanie dostarczenie potencjalnemu nabywcy pełnych informacji o kondycji energetycznej budynku. Świadectwo wydane po 28 kwietnia 2023 roku jest ważne przez dziesięć lat.