Masz kategorycznie za mało czasu? Pozbądź się telewizora...

Sporo mówi się ostatnio na temat szkodliwości przesiadywania przed telewizorem. I nie da się zaprzeczyć, że jeśli jest to jedyny nasz sposób relaksowania się, to faktycznie - nasza kondycja na tym ucierpi. Równie pewne jest też, że kiedy skaczemy po kanałach nie mogąc się na żaden zdecydować, tracimy masę czasu - tego samego, którego później tak nam brakuje.

Masz kategorycznie za mało czasu? Pozbądź się telewizora...
Kira Czarczyńska

Czy jednak oglądanie TV jest faktycznie aż tak straszne? Może pozbyć się telewizora?

Sporo mówi się ostatnio na temat szkodliwości przesiadywania przed telewizorem. I nie da się zaprzeczyć, że jeśli jest to jedyny nasz sposób relaksowania się, to faktycznie - nasza kondycja na tym ucierpi. Równie pewne jest też, że kiedy skaczemy po kanałach nie mogąc się na żaden zdecydować, tracimy masę czasu - tego samego, którego później tak nam brakuje.

Czy jednak oglądanie TV jest faktycznie aż tak straszne? Może pozbyć się telewizora?

Dlaczego warto pozbyć się telewizora?

Telewizor postrzegamy często jako sposób na relaks po ciężkim dniu pracy. I nie byłoby to takie złe, gdyby nie nasza wrodzona skłonność do przesady. W efekcie ta prosta rozrywka kończy się nieprzyjemnymi konsekwencjami.

  • Zubożenie słownictwa. - Programy TV są w większości robione tak, aby być zrozumiałymi dla każdego. Siłą rzeczy więc posługują się prostym językiem, z małym zasobem słownictwa. Przyzwyczajamy się do takiego sposobu rozmawiania.
  • Spadek kondycji. - Nie chodzi nawet tylko o to, że siedzimy zbyt długo przed telewizorem i brakuje nam ruchu. Badania wskazują, że oprócz tego przed TV zjadamy więcej niezdrowych potraw, co przyczynia się szybko do wzrostu wagi. Jednocześnie spada nasza motywacja do innych, bardziej aktywnych sposobów spędzania wolnego czasu.
  • Zmiana sposobu postrzegania świata. - Telewizja jest komercyjna. Kiedy spędzamy z nią zbyt wiele czasu, zmienia się nasz sposób postrzegania świata. Na pierwszy plan wychodzą pieniądze i materialne ich przejawy. Widzimy go też w ciemniejszych barwach, ponieważ w TV świat przedstawiany jest zazwyczaj przez pryzmat negatywnych wydarzeń.

Wszystkie te negatywne efekty przesiadywania przed TV dotyczą też naszych dzieci. Nawet w większym stopniu. Po pierwsze, ponieważ dopiero rosną i potrzebują ruchu. Po drugie, ich światopogląd nie jest jeszcze ukształtowany i łatwo chłoną wszelkie podawane w programach treści.

Dlaczego nie warto pozbywać się telewizora?

Oczywiście, wszystko ma swoje wady i zalety. Wyrzucenie telewizora także. Chociaż to pudełko z ruchomymi obrazkami głównie zabiera nam czas i ochotę na zrobienie czegokolwiek twórczego - istnieją też zalety posiadania odbiornika.

  • Uporządkowanie informacji. - To prawda, że dostęp do wszelkich praktycznie wiadomości mamy w Internecie. Zazwyczaj jednak są one chaotyczne, musimy sami zbierać je w jedną całość i analizować. Fakt, że pobudza to wyobraźnię, jednak czasami nie jest to do niczego potrzebne. Kiedy oglądamy kanał tematyczny, w którym opowiada się akurat np. o życiu lwów, dobrze jest mieć wiadomości już zebrane i przekazane w ciekawy sposób. Jeżeli lwy nas zainteresują, na tej bazie szybko znajdziemy wiele informacji o ich zwyczajach.
  • Kanały tematyczne. - Sport? Podróże? Ciekawostki naukowe? Technika? Moda? Kanał poświęcony konkretnemu aspektowi życia to czasami niezłe źródło pomysłów do wykorzystania w prawdziwym świecie.
  • Kanały dla dzieci. - Niekoniecznie mówię o serialach dla 12-latków. Są jednak programy, które w bardzo przystępny, a zarazem kolorowy i ciekawy sposób przestawiają wiedzę, którą dziecko już poznaje albo niedługo będzie poznawać w szkole. Ponieważ są robione tak, aby młodego widza zainteresować, skłaniają go też często do sprawdzania tych informacji i pytania o inne związane z nimi sprawy.

A na koniec coś, co podrzuciła mi niedawno znajoma. Telewizor świetnie się też sprawdza wtedy, kiedy... wychodzimy z domu. Oglądanie wieczorem TV przy zgaszonych światłach, praktycznie bez chodzenia po mieszkaniu, jest tak naturalne - że wystarczy zostawić włączony odbiornik, żeby cała okolica była przekonana, że jesteśmy w domu. Potencjalni złodzieje także...

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.