Maszyna produkująca gadżety atom po atomie [wideo]

Brzmi jak SF i wyglądem przypomina konstrukcje stempunkowych maniaków, ale to najprawdziwsze dzieło brytyjskich naukowców. Być może w przyszłości takie cuda będą w stanie wyprodukować, co tylko dusza zapragnie.

Maszyna produkująca gadżety atom po atomie [wideo]
Grzegorz Nowak

13.07.2011 16:00

Brzmi jak SF i wyglądem przypomina konstrukcje stempunkowych maniaków, ale to najprawdziwsze dzieło brytyjskich naukowców. Być może w przyszłości takie cuda będą w stanie wyprodukować, co tylko dusza zapragnie.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2011/07/SharpMBEmachine02.jpg)

Ta maszyna nazwana jest MBE - Molecular Beam Epitaxy. Potrafi złożyć różne urządzenia, począwszy od LED-ów aż po elementy lasera. Z jej pomocą brytyjscy naukowcy mają nadzieję rozgryźć, jak można produkować gadżety codziennego użytku i elektronikę najwyższej jakości w sposób bardziej wydajny.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2011/07/SharpMBEmachine03.jpg)

Nazwa pochodzi od procesu, który - najprościej rzecz ujmując - polega na nakładaniu na siebie struktur atomowych. Kolejne warstwy cząsteczek budują wybrane przez naukowców obiekty, przez co technologia przypomina nieco druk 3D, choć w znacznie mniejszej skali.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2011/07/SharpMBEmachine05.jpg)

Ten egzemplarz MBE, który widzicie na zdjęciach, służy firmie Sharp w laboratoriach Oxfords Labs w Anglii. W komorze maszyny wytwarzana jest próżnia, podobna do tej znajdującej się w przestrzeni kosmicznej. Dzięki niej możliwa jest konstrukcja warstw z pojedynczych atomów, które nie są zanieczyszczone żadnymi substancjami z zewnątrz.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2011/07/SharpMBEmachine06.jpg)

Co ciekawe, ta technologia została po raz pierwszy opracowana w latach 60. XX wieku, więc aż dziw, że dziś nie produkujemy za jej pomocą praktycznie wszystkiego od pojedynczego atomu. Tak czy inaczej to niesamowity przykład technologii - poniżej możecie zobaczyć, jak Brytyjczycy opowiadają o maszynie, która buduje gadżety.

Źródło: dvice.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.