Miasto pełne ciężarówek Star. Oryginalne pomniki. Są tam nie przez przypadek

Miasto pełne ciężarówek Star. Oryginalne pomniki. Są tam nie przez przypadek

Miasto pełne ciężarówek Star. Oryginalne pomniki. Są tam nie przez przypadek
Źródło zdjęć: © East News
Adam Bednarek
03.09.2019 12:07

W latach 1948–1991 w Starachowicach funkcjonowała Fabryka Samochodów Ciężarowych "Star". Miasto postanowiło nawiązać do historii i wraz z pasjonatami przygotowało wyjątkowe pomniki. To ciężarówki, które w Starachowicach były produkowane.

Projekt rozpoczął się rok temu. Jak pisze 40ton.net, kilka dni temu stanął już siódmy pomnik upamiętniający dawną fabrykę. Ciężarówki ulokowane są w różnych częściach miastach.

Pomniki są dowodem na to, jak różnorodne ciężarówki w Starachowicach powstawały. Są i pojazdy wojskowe:

Obraz
© 40ton.net

I strażackie:

Obraz
© 40ton.net

I takie z żurawiem:

Obraz
Wszystkie opisywane ciężarówki są w świetnym stanie wizualnym. To zasługa firm Star San Duo oraz Autobox, które zajęły się ich profesjonalnym remontem. Trzeba przyznać, że bez udziału tych dwóch przedsiębiorstw – na co dzień specjalizujących się w odbudowach Starów – cały omawiany projekt zapewne by się nie udał.

Sam kilkukrotnie przejeżdżałem przez Starachowice i nawet z okna autobusu udało mi się dostrzec parę Starów. Choć nie miałem pojęcia, że to aż tak zorganizowana akcja.

Może podobać się, że miasto pamięta o swojej przeszłości i nie jednym, a kilkoma pomnikami przypomina o samochodach, dzięki którym Starachowice kojarzone były w całej Polsce.

Choć trzeba przyznać, że z perspektywy czasu może to być bolesne wspomnienie. Transformacja gospodarcza z początku lat 90. XX wieku przyniosła miastu wzrost bezrobocia, spowodowany właśnie zwolnieniami w Fabryce. Podobnie jak wiele polskich ośrodków, Starachowice przez lata nie mogły dźwignąć się po trudnych latach. Jeszcze na początku XXI wieku bezrobocie w powiecie sięgało prawie 30 proc.

W marcu informowano, że w 2018 roku stopa bezrobocia w Starachowicach była "wyjątkowo niska" i wyniosła 8 proc.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)