Miasto pełne ciężarówek Star. Oryginalne pomniki. Są tam nie przez przypadek
W latach 1948–1991 w Starachowicach funkcjonowała Fabryka Samochodów Ciężarowych "Star". Miasto postanowiło nawiązać do historii i wraz z pasjonatami przygotowało wyjątkowe pomniki. To ciężarówki, które w Starachowicach były produkowane.
Projekt rozpoczął się rok temu. Jak pisze 40ton.net, kilka dni temu stanął już siódmy pomnik upamiętniający dawną fabrykę. Ciężarówki ulokowane są w różnych częściach miastach.
Pomniki są dowodem na to, jak różnorodne ciężarówki w Starachowicach powstawały. Są i pojazdy wojskowe:
I strażackie:
I takie z żurawiem:
Sam kilkukrotnie przejeżdżałem przez Starachowice i nawet z okna autobusu udało mi się dostrzec parę Starów. Choć nie miałem pojęcia, że to aż tak zorganizowana akcja.
Może podobać się, że miasto pamięta o swojej przeszłości i nie jednym, a kilkoma pomnikami przypomina o samochodach, dzięki którym Starachowice kojarzone były w całej Polsce.
Choć trzeba przyznać, że z perspektywy czasu może to być bolesne wspomnienie. Transformacja gospodarcza z początku lat 90. XX wieku przyniosła miastu wzrost bezrobocia, spowodowany właśnie zwolnieniami w Fabryce. Podobnie jak wiele polskich ośrodków, Starachowice przez lata nie mogły dźwignąć się po trudnych latach. Jeszcze na początku XXI wieku bezrobocie w powiecie sięgało prawie 30 proc.
W marcu informowano, że w 2018 roku stopa bezrobocia w Starachowicach była "wyjątkowo niska" i wyniosła 8 proc.