Miasto pełne ciężarówek Star. Oryginalne pomniki. Są tam nie przez przypadek

Miasto pełne ciężarówek Star. Oryginalne pomniki. Są tam nie przez przypadek03.09.2019 12:07
Miasto pełne ciężarówek Star. Oryginalne pomniki. Są tam nie przez przypadek
Źródło zdjęć: © East News
Adam Bednarek

W latach 1948–1991 w Starachowicach funkcjonowała Fabryka Samochodów Ciężarowych "Star". Miasto postanowiło nawiązać do historii i wraz z pasjonatami przygotowało wyjątkowe pomniki. To ciężarówki, które w Starachowicach były produkowane.

Projekt rozpoczął się rok temu. Jak pisze 40ton.net, kilka dni temu stanął już siódmy pomnik upamiętniający dawną fabrykę. Ciężarówki ulokowane są w różnych częściach miastach.

Pomniki są dowodem na to, jak różnorodne ciężarówki w Starachowicach powstawały. Są i pojazdy wojskowe:

381619587126738666
Źródło zdjęć: © 40ton.net

I strażackie:

381619587126869738
Źródło zdjęć: © 40ton.net

I takie z żurawiem:

381619587127000810
Wszystkie opisywane ciężarówki są w świetnym stanie wizualnym. To zasługa firm Star San Duo oraz Autobox, które zajęły się ich profesjonalnym remontem. Trzeba przyznać, że bez udziału tych dwóch przedsiębiorstw – na co dzień specjalizujących się w odbudowach Starów – cały omawiany projekt zapewne by się nie udał.

Sam kilkukrotnie przejeżdżałem przez Starachowice i nawet z okna autobusu udało mi się dostrzec parę Starów. Choć nie miałem pojęcia, że to aż tak zorganizowana akcja.

Może podobać się, że miasto pamięta o swojej przeszłości i nie jednym, a kilkoma pomnikami przypomina o samochodach, dzięki którym Starachowice kojarzone były w całej Polsce.

Choć trzeba przyznać, że z perspektywy czasu może to być bolesne wspomnienie. Transformacja gospodarcza z początku lat 90. XX wieku przyniosła miastu wzrost bezrobocia, spowodowany właśnie zwolnieniami w Fabryce. Podobnie jak wiele polskich ośrodków, Starachowice przez lata nie mogły dźwignąć się po trudnych latach. Jeszcze na początku XXI wieku bezrobocie w powiecie sięgało prawie 30 proc.

W marcu informowano, że w 2018 roku stopa bezrobocia w Starachowicach była "wyjątkowo niska" i wyniosła 8 proc.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)