Miasto zmienia się, aby być gotowym na skutki globalnego ocieplenia

Holenderskie miasto Arnhem zmienia swoją infrastrukturę, aby lepiej radzić sobie ze skutkami globalnego ocieplenia. Nowy układ ma przygotować mieszkańców na ekstremalne warunki pogodowe, takie jak ulewy, susze i intensywne fale upałów.

Arnhem nocą.
Arnhem nocą.
Źródło zdjęć: © Pixabay/Edwin01
Karolina Modzelewska

30.07.2020 | aktual.: 08.03.2022 14:46

Władze Arnhem ogłosiły 10-letni plan dla miasta, który zakłada zmianę jego dotychczasowego układu i zastąpienie 10 proc. obecnie używanego asfaltu trawą. Holendrzy uznali, że nie da się już uniknąć negatywnych skutków globalnego ocieplenia.

Asfalt zastąpi trawa

Zastąpienie asfaltu trawą i innymi roślinami ma na celu lepsze odprowadzanie ciepła oraz poprawę absorpcji wody deszczowej. Władze miasta założyły, że 90 proc. wody deszczowej zostanie wchłonięte przez glebę, dzięki czemu nie będzie ona spływać do kanałów ściekowych.

Plan uwzględnia również posadzenie drzew wzdłuż sieci dróg. To pozwoli zapewnić ochronę przed promieniami słonecznymi. Podobne funkcje będą pełnić nowe miejsca do "chłodzenia się", czyli zielone strefy ze stawami i zadaszeniami. Powstaną w pobliżu centrów handlowych i innych miejsc, gdzie przebywa dużo osób.

Miasta muszą być gotowe na każdy scenariusz

Znaczna część Holandii znajduje się poniżej poziomu morza. Dlatego też wszystkie ośrodki miejskie zostały poproszone o przeprowadzenie symulacji dla skrajnych warunków klimatycznych. Miało to na celu znalezienie optymalnych rozwiązań, pozwalających na przystosowanie się do coraz bardziej nieregularnych i nieprzewidywalnych wzorców opadów czy fal upałów.

Burmistrz Arnhem, Cathelijne Bouwkamp, powiedziała, że miasto jest liderem w wyszukiwaniu rozwiązań niwelujących skutki globalnego ocieplenia, ale władze zapewnią również dotacje dla mieszkańców, którzy przedstawią interesujące pomysły.

  • Transformacja energetyczna ma na celu zapewnienie, że miasto pozostanie zdolne do życia w przyszłości – powiedziała Bouwkamp. Dodała: - musimy również dostosować się do zmian klimatycznych, które mają teraz miejsce. Powodzie, upały i susze nasilają się.

Przypomnijmy, holenderski rząd zobowiązał się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych w Holandii o 49 proc. do 2030 r. w porównaniu z poziomami z 1990 r. i zapewnienia ich redukcji o 95 proc. do 2050 r.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.