Micronium - nanoinstrument, który słychać (wideo)

Instrument, którego wielkość liczy się w nanometrach, to dziś żadna nowość. Rewelacją jest jednak, że wiadomo już, jak brzmią wytwarzane przez to maleństwo dźwięki.

studio dżwiękowe
studio dżwiękowe
Katarzyna Kieś

Instrument, którego wielkość liczy się w nanometrach, to dziś żadna nowość. Rewelacją jest jednak, że wiadomo już, jak brzmią wytwarzane przez to maleństwo dźwięki.

Na pomysł, jak usłyszeć brzmienie maleńkich instrumentów, wpadła studencka brać z University of Twente. Żacy wytworzyli instrument nazwany „Micronium”, który składa się ze sprężynek masowych o wadze kilku mikrogramów. Każda ze sprężyn ma grubość zaledwie 1/10 ludzkiego włosa i długość od pół do całego milimetra. By wydobyć dźwięk z instrumentu, trzeba uruchomić ciut skomplikowaną procedurę (grunt jednak, że skuteczną).

Pierwszy etap to wprawienie masy w ruch, a osiąga się to za sprawą struktur przypominających ściśle ułożone grzebienie. Masa zaczyna drgać, pociągając za sobą sprężynę. Ruch generuje dźwięk. Każdemu tonowi odpowiada określona sprężyna. Sześć sprężyn odpowiadających sześciu dźwiękom tworzy mikroczip.

Jeśli takich mikroczipów wziąć więcej, otrzyma się pokaźną ilość tonów. Można wówczas pomyśleć o... koncercie w skali nano. Pierwszy odbył się 26 września w Enschede – miejscowości we wschodniej Holandii. Uczestnicy spotkania mogli usłyszeć specjalnie skomponowane na tę okazję „Impromptu nr 1 na Micronium”.

Poniżej możecie zobaczyć wideo z prezentacji Micronium.

Źródło: Alpha Galileo

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.