Microsoft Surface Go – nowy tablet z ekranem 10 cali za 1999 zł

Microsoft Surface Go – nowy tablet z ekranem 10 cali za 1999 zł

Microsoft Surface Go
Microsoft Surface Go
Źródło zdjęć: © Microsoft
Łukasz Michalik
11.07.2018 07:04, aktualizacja: 09.03.2022 09:16

Microsoft zapowiedział rozpoczęcie sprzedaży w Polsce nowego sprzętu – kolejnej generacji serii Surface. Najnowszy tablet Microsoftu, oferowany pod nazwą Microsoft Surface Go, kusi zarówno ceną, jak i możliwościami. Co oferuje ten sprzęt?

Nie ma zaskoczenia. Wgląd w plany Microsoftu dał nam majowy raport Bloomberga. Wynikało z niego, że korporacja z Redmond ma zamiar nawiązać walkę z Apple’em – producentem konsekwentnie oferującym różne wersje tabletów iPad. Nowy produkt Microsoftu miał celować w niską – jak na tych producentów – półkę.

Tamte przewidywania znalazły potwierdzenie - minęło kilka miesięcy, i… jest! Nowy Surface wkracza na polski rynek. Tym razem, zamiast numeru generacji, tablet ostał określony nową nazwą. Co się zmieniło?

Microsoft Surface Go
Microsoft Surface Go© Microsoft

Microsoft Surface Go - konfiguracja

Sercem 10-calowego Surface’a Go jest procesor Intel Pentium 4415Y. Tablet z ekranem o proporcjach 3:2 (rozdzielczość 1800 ×1200 pikseli) jest oferowany w dwóch wersjach. Tańsza kosztuje 1999 zł i oferuje 4 GB RAM-u, 64 GB przestrzeni dyskowej. Droższa, z 8 GB RAM-u i 128 GB miejsca na pliki została wyceniona na 2649 zł.

W ofercie nie ma – na razie – zapowiadanej wersji z modemem LTE. Tablet waży niespełna 0,5 kg i mierzy 8,3 mm w najszerszym miejscu obudowy, w której znalazło się miejsce na zestaw złącz: Surface Connect do ładowania i dokowania; USB-C 3.1, gniazdo słuchawkowe i czytnik kart MicroSDXC.

Microsoft Surface Go
Microsoft Surface Go© Microsoft

Ile kosztuje Microsoft Surface Go?

Warto przy tym pamiętać, że podane ceny dotyczą nie tego, co widzimy na większości reklam, ale samego tabletu. Aby zakup miał sens, trzeba dokupić do niego klawiaturę Type Cover, pełniącą zarazem rolę osłony ekranu (129-599 zł).

Producent podkreśla także zalety obsługi pióra Surface za 499 zł. W takiej konfiguracji zapowiadany budżetowiec oferuje wiele, ale zaczyna kosztować całkiem sporo, przekraczając kwotę 3 tys. zł.

Kiedy premiera?

W materiałach reklamowych nowy sprzęt zachwala Panos Panay z Microsoft Devices:

Z Surface Go korzystają moje dwie najmłodsze córki. Widzę, że każdego dnia oglądają na nim filmy, czytają i rysują. To dla nich idealne urządzenie. Podobnie zresztą jak dla mnie. Niezależnie od tego, czy jestem akurat w domu, w biurze, czy w samolocie, zbliżenie Surface Pen do ekranu Surface Go uwalnia przepływ myśli i uruchamia proces twórczy.

Niestety, jeśli nie jesteśmy córkami pana Panosa, na możliwość weryfikacji tych obietnic musimy jeszcze sporo poczekać. Choć przedsprzedaż nowego Surface’a już się rozpoczęła, pierwsze egzemplarze trafią do polskich użytkowników dopiero pod koniec sierpnia.

Microsoft Surface Go
Microsoft Surface Go© Microsoft

Mniejsza presja, ciekawsze produkty

Warto przy tym zauważyć, że oddanie koszulki lidera wyraźnie służy Microsoftowi. W odległych już czasach, gdy korporacja z Redmond była największym przedsiębiorstwem branży technologicznej, kojarzyła się powszechnie ze wszystkim, tylko nie z innowacyjnością i ciekawymi produktami. Odkąd Microsoft opuścił pierwsze miejsce (a nawet, ostatnio – za sprawą Amazonu – również podium), firma prezentuje coraz więcej interesujących produktów.

Wystarczy wspomnieć choćby dobrze przyjęty komputer all-in-one Microsoft Surface Studio, ofensywę na rynku konsol i AR, czy rozwój usługi Microsoft Azure. Wprawdzie nie zawsze kończy się sukcesem, jak w przypadku smartfonów, to Microsoft wydaje się dzisiaj firmą znacznie bardziej innowacyjną i dynamiczną, niż jeszcze dekadę temu. I choć nie wieszczę Surface Go spektakularnych sukcesów, to nowy tablet– jak i cała, zapoczątkowana w 2012 roku linia Surface – dobrze wpisuje się w ten trend.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)