Microsoft tworzy technologię rodem ze "Star Treka" [wideo]

Fani "Star Treka" czekają na stworzenie holodecku mniej więcej od połowy lat 80. Nic dziwnego, bo chyba każdy chciałby spróbować na własnej skórze wirtualnej rzeczywistości z prawdziwego zdarzenia. Pierwszy krok Microsoftu w stronę takiej technologii wygląda naprawdę obiecująco.

Microsoft tworzy technologię rodem ze "Star Treka" [wideo]
Grzegorz Nowak

Fani "Star Treka" czekają na stworzenie holodecku mniej więcej od połowy lat 80. Nic dziwnego, bo chyba każdy chciałby spróbować na własnej skórze wirtualnej rzeczywistości z prawdziwego zdarzenia. Pierwszy krok Microsoftu w stronę takiej technologii wygląda naprawdę obiecująco.

Urządzenie nosi nazwę HoloDesk i przekształca obraz 2D w trójwymiarową projekcję. Umieszczony nad głową użytkownika ekran emituje płaski obraz na przezroczystą płytę, która rozszczepia światło, tworząc złudzenie przestrzeni. Niewielka kamerka rejestruje również pozycję i ruchy twarzy użytkownika, tak żeby dopasować do niego wyświetlany obraz.

Do określania położenia fizycznych obiektów w przestrzeni (np. rąk użytkownika) służy zmodyfikowany Kinect. Na opublikowanym przez Microsoft filmiku możemy zobaczyć, jak łatwo manipulować wirtualnymi przedmiotami. Można podrzucać piłki, układać konstrukcje z klocków czy nawet wypróbować wirtualną wersję smartfona z systemem Windows Phone. Projekcje reagują też na inne fizyczne obiekty, jak np. książka czy kartka papieru.

Oczywiście, jest to jedynie projekt badawczy i jak na razie nie można liczyć na to, że znajdzie zastosowanie komercyjne. Technologia przypomina nieco to, co udało się stworzyć Japończykom, choć w obu przypadkach do perfekcji jeszcze daleko. Poniżej możecie zobaczyć, jak HoloDesk prezentuje się w praktyce.

HoloDesk: Direct 3D Interactions with a Situated See-Through Display

Źródło: gizmodo.com

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.