Microsoft wie, jak bronić użytkowników MS Office przed atakami

Microsoft przyznał, że nie jest w stanie powstrzymać przestępców, którzy wykorzystują luki w MC Office do ataków na użytkowników. Zapobiec problemowi ma zastosowanie tzw. sandbox - zabezpieczenia, które uruchamia aplikację w izolowanym środowisku, uniemożliwiając tym samym atak.

ms-office-2010
ms-office-2010
Mateusz

Microsoft przyznał, że nie jest w stanie powstrzymać przestępców, którzy wykorzystują luki w MC Office do ataków na użytkowników. Zapobiec problemowi ma zastosowanie tzw. sandbox - zabezpieczenia, które uruchamia aplikację w izolowanym środowisku, uniemożliwiając tym samym atak.

Sandbox ma być użyty w MS Office 2010. Postanowiono to zrobić, ponieważ liczba ataków na użytkowników, przeprowadzana przy użyciu pakietu biurowego ciągle rośnie, a Microsoft co chwilę musi wydawać łatki do poszczególnych aplikacji wchodzących w skład Office'a. Przestępcy do ataków wykorzystują tzw. fuzzing. Wrzucają do aplikacji różne dane, aby tym samym wygenerować jakiś błąd. Okazuje się, że takie działania są bardzo skuteczne.

Oprócz sandboxa, w nowej wersji Office'a pojawi się jeszcze kilka innych zabezpieczeń. Wśród nich znajdzie się np. narzędzie do blokowania plików, które pozwala na takie skonfigurowanie programu, aby blokowane były próby otworzenia określonych plików. Oprócz niego, do zabezpieczeń użyte zostanie "Office File Validation", czyli funkcja, która będzie sprawdzała pliki pod względem kompatybilności z Officem oraz zawartości.

Oczywiście bezpieczeństwo nie będzie szło w parze z wygodą. Sandbox będzie pochlaniał duże ilości pamięci komputera, co będzie odczuwalne szczególnie przez użytkowników słabszych maszyn. Dodatkowo trzeba pamiętać, że uruchomienie opcji "Protected View" (dzięki niemu potencjalnie niebezpieczne pliki będą uruchomiane w trybie "tylko do odczytu") uniemożliwi edycję pliku.

Źródło: IDG

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.