Międzynarodowy Dzień Walki z Nowotworem: jak zmniejszyć ryzyko?

4 lutego obchodzony był Międzynarodowy Dzień Walki z Nowotworem. Stanowił jak co roku okazję do spotkań z lekarzami, badań profilaktycznych i poszerzenia swojej wiedzy na temat różnych rodzajów nowotworów oraz sposobów zmniejszenia ryzyka zachorowania.

Międzynarodowy Dzień Walki z Nowotworem: jak zmniejszyć ryzyko?
Kira Czarczyńska

Kilka informacji jakie można było przy tej okazji zdobyć, na pewno przydadzą się nam wszystkim - w końcu nikt chyba nie ma szczególnej ochoty na osobiste i regularne kontakty z onkologią.

4 lutego obchodzony był Międzynarodowy Dzień Walki z Nowotworem. Stanowił jak co roku okazję do spotkań z lekarzami, badań profilaktycznych i poszerzenia swojej wiedzy na temat różnych rodzajów nowotworów oraz sposobów zmniejszenia ryzyka zachorowania.

Kilka informacji jakie można było przy tej okazji zdobyć, na pewno przydadzą się nam wszystkim - w końcu nikt chyba nie ma szczególnej ochoty na osobiste i regularne kontakty z onkologią.

Mit: rak jest nieuleczalny

To powszechne przekonanie sprawia, że wiele osób unika kontaktu z lekarzem, badań, nawet jeśli faktycznie mają podstawy podejrzewać, że coś jest nie tak. Na zasadzie "póki nie wiem to się nie denerwuję".

Tymczasem nowotwory można leczyć i wyleczyć - pod warunkiem jednak, że odpowiednio wcześnie się je wykryje. A to niestety wymaga właśnie przełamania się i pójścia do lekarza i wykonywania regularnych badań profilaktycznych. Opóźnianie wizyty u lekarza to jednocześnie zmniejszanie swojej szansy.

Mit: opalenizna jest zdrowa

Brązowe, opalone ciało uważa się powszechnie za atrakcyjne, więc kiedy tylko aura zmieni się na wystarczająco ciepłą - kładziemy się na słońcu i jak najszybciej chcemy zbrązowieć.

Zdaniem naukowców, to właśnie jest przyczyną prawie 40% wzrostu częstotliwości zapadania na czerniaka złośliwego, jedną z najtrudniejszych do leczenia formę nowotworów.

Kontakt ze słońcem powinniśmy ograniczać w godzinach okołopołudniowych, a wychodząc na pełne słońce stosować odpowiednie kremy z filtrem UV.

Prawda: nadwaga zwiększa ryzyko raka

Na pierwszy rzut oka jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Faktem jest jednak, że np. u otyłych kobiet ryzyko rozwoju raka macicy jest dwukrotnie większe, niż u ich koleżanek utrzymujących odpowiednią wagę ciała. Z nadwagą związany jest również rozwój nowotworów nerek.

Utrzymanie prawidłowej wagi ciała jest więc istotne nie tylko ze względów estetycznych, ale także i zdrowotnych.

Prawda: palenie drastycznie zwiększa ryzyko raka

Palenie papierosów powoli na szczęście przestaje być modne. To właśnie ten nałóg odpowiada nie tylko, jak wszystkim chyba wiadomo, za zwiększoną zachorowalność na raka płuc i krtani, ale również za większe ryzyko zapadania na nowotwory jamy ustnej.

Niebezpieczne jest także bierne palenie, toksyczne substancje zawarte w dymie tytoniowym można bowiem wdychać także wtedy, kiedy przebywa się w towarzystwie osób palących.

Mit: wystarczą mi suplementy, nie muszę odpowiednio jadać

Badania wykazały, że jeśli chodzi o profilaktykę nowotworów, tylko odpowiednie komponowanie posiłków zmniejsza ryzyko. Sama suplementacja przy jednoczesnym zachowaniu niezdrowej diety niewiele w praktyce daje - tak więc nie da się tak łatwo, tylko zmiana diety. Bardzo dobra jest dieta śródziemnomorska: jedzenie dużej ilości owoców, warzyw, zamiast nabiału i mięsa, a także częste używanie oliwy z oliwek.

Prawda: ryzyko zmniejsza sport i wysypianie się

Uprawianie dowolnego sportu przez przynajmniej 30 minut cztery razy w tygodniu dotlenia organizm wzmacnia znacząco jego odporność, także na zagrożenia "z wewnątrz". Z kolei odpowiednia ilość snu pozwala mu się zregenerować - nie bez powodu mówi się, że przeziębienie najlepiej "odespać".

Dbać więc należy jednocześnie i o to, żeby mieć odpowiednią ilość ruchu - i o to, żeby się wysypiać.

Programy profilaktyczne

Służba zdrowia organizuje często darmowe badania w ramach profilaktyki różnego rodzaju nowotworów. Warto z nich korzystać - szczegółowe badania potrafią wykryć raka w bardzo wczesnym stadium, w którym najczęściej można spokojnie go wyleczyć i nadal cieszyć się zdrowiem i życiem. Nie warto unikać badań, niewiedza nie przeszkadza nowotworom się pojawiać - bardzo za to pomaga im się rozwijać.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.