Miernik UV - czy uchroni przed rakiem?

Martin Allen, inżynier z Canterbury University wynalazł miernik ilości promieniowania UV, który jest nie większy niż moneta. Można go będzie zatem nosić nawet jako breloczek przy kieszonce letnich szortów lub na ręku - jak zegarek.

Miernik UV - czy uchroni przed rakiem?
Katarzyna Kieś

Co ciekawe: z założenia ma być to gadżet nie dla plażowiczów.

A więc dla kogo?

Martin Allen, inżynier z Canterbury University wynalazł miernik ilości promieniowania UV, który jest nie większy niż moneta. Można go będzie zatem nosić nawet jako breloczek przy kieszonce letnich szortów lub na ręku - jak zegarek.

Co ciekawe: z założenia ma być to gadżet nie dla plażowiczów.

A więc dla kogo?

Głównie dla dzieci i młodzieży. Twórca miernika chce bowiem, by owo niewielkie urządzenie wspomagało edukację młodych ludzi na temat tego, jak groźne może być promieniowanie słoneczne, i jaka jego ilość jest bezpieczna dla zdrowia. Dlatego też miernik UV rozprowadzany ma być głównie w szkołach. Na początek: w Nowej Zelandii. Dlaczego akurat tam? Ponieważ rak skóry spowodowany nadmiernym działaniem promieni słonecznych stanowi poważny problem w tym kraju.

Z czasem miernik ma trafić do placówek edukacyjnych Europy, Stanów Zjednoczonych i Australii.

Wraz z rozprowadzaniem miernika upowszechniana ma być wiedza na temat:

  • ochronnej roli odzieży oraz chmur, dzięki którym do skóry dociera znacznie mniej szkodliwego promieniowania ultrafioletowego;

Z racji tego, że miernik UV nie ma być gadżetem "cerberem" (który swoimi wskazaniami psuje przyjemność z wystawiania się na miłe większości słoneczne promienie), by młodzi ludzie nie zniechęcili się na starcie do programu, dowiedzą się też o tym, co wspólnego ma witamina D ze słońcem, naszą skórą oraz z układem kostnym, i że promieniowanie słoneczne wykorzystuje się do leczenia chorób skórnych, depresji, układu ruchu a nawet łuszczycy.

Pogratulować pomysłu edukacyjnego - nie do podważenia jest przecież fakt, że lepiej zapobiegać niż leczyć, a profilaktyka to najtańsza metoda zachowania zdrowia. Niezrozumiałe jest jednak dla mnie, dlaczego gadżet nie trafi do sprzedaży masowej. Przecież osoby, które wiek szkolny mają dawno za sobą, a chcące świadomie korzystać z uroków słońca, z chęcią zaopatrzyłyby się w urządzenie, które ułatwi im kontrolowanie kwestii bezpiecznego korzystania z kąpieli słonecznych.

Przydałby się taki program i w naszym kraju, gdzie wciąż pokutuje pogląd, że powrót z wakacji bez czekoladki na skórze dyskredytuje urlop.

Źródło: Stuff

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.