Mikro-elektro-mechaniczne połączenie mózgu z komputerem

To już nie są żarty. To nie niewinne zabawy w odczytywanie fal EEG mózgu, czy nieinwazyjna stymulacja magnetyczna neuronów. Teraz będzie jak w Matrixie - sonda w tył czaszki i pełen odczyt i modyfikacja na całego. Czy to możliwe?

Mikro-elektro-mechaniczne połączenie mózgu z komputerem
Tomek Goździewicz

To już nie są żarty. To nie niewinne zabawy w odczytywanie fal EEG mózgu, czy nieinwazyjna stymulacja magnetyczna neuronów. Teraz będzie jak w Matrixie - sonda w tył czaszki i pełen odczyt i modyfikacja na całego. Czy to możliwe?

Naukowcy z California Institute of Technology stworzyli sondę-robota, która ma działać jak interfejs pomiędzy ludzkim mózgiem a komputerem. Urządzenie będzie odczytywać, a być może i modyfikować fale mózgowe, umieszczając małe elektrody w tkance nerwowej i łącząc się z pojedynczymi neuronami.

Urządzenie jest na razie we wstępnej fazie prototypu, ale twórcy twierdzą, że gotowe są już algorytmy i całe oprogramowanie służące do sterowania robotem i odczytywania aktywności mózgu. Algorytm śledzenia neuronów jest podobno oparty o wykorzystywane w armii amerykańskiej algorytmy śledzenia samolotów.

Prototyp przeznaczony jest na razie do badań laboratoryjnych na ssakach z rzędu naczelnych, ale lepiej sprawdźcie, czy nie macie jakichś dziwnych otworów z tyłu głowy. The Matrix has you!

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.