Mikroby na nanocelowniku

Szykuje się rewolucja w testach oceniających biologiczną czystość wody. Naukowcy z Nanotechnologicznego Centrum NASA opracowali metodę wykrywania zanieczyszczeń biologicznych za pomocą nanowłókien węglowych.

Mikroby na nanocelowniku
Katarzyna Kieś

30.05.2008 06:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Szykuje się rewolucja w testach oceniających biologiczną czystość wody. Naukowcy z Nanotechnologicznego Centrum NASA opracowali metodę wykrywania zanieczyszczeń biologicznych za pomocą nanowłókien węglowych.

Drżyjcie wszystkie pasożyty, wirusy, bakterie i inne mikroby, ponieważ teraz już nic nie uchroni was przed wykryciem! Nanosensory, kiedy tylko natrafią na któregoś z przedstawicieli mikroflory, wygenerują sygnał elektryczny, który będzie wskaźnikiem obecności mikroba, a ilość tych impulsów da pojęcie o stopniu zanieczyszczenia próbki wody. Osoby zatrudnione przy badaniach wody powinny mieć poważne obawy o stabilność zatrudnienia (ale to dopiero za kilka lat), ponieważ nowy test pozwala na wykrycie i określenie stopnia zanieczyszczenia cieczy bez konieczności przeprowadzania pracochłonnych i długotrwałych badań laboratoryjnych. NASA planuje wprowadzić test na rynek po 2008 roku.

Po co to wszystko? Po to, by mieć pewność, że pije się czystą wodę. Nadmiar zanieczyszczeń organiczno – mineralnych powoduje przenawożenie wód (czyli ich eutrofizację). W „żyznych” wodach bujnie rozwija się życie. Wypicie nieprzegotowanej wody z takiego źródła oznacza ryzyko wzbogacenia posiadanego „życia wewnętrznego”. Nanotechnologiczny test pozwoliłby na błyskawiczną ocenę, czy warto poświęcać zdrowie dla kilku łyków rzekomo krystalicznie czystej wody.

Źródło:  edie.net

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.