Mikrosilniki odrzutowe wielkości pięciogroszówki? Pewnie, że możliwe!

Korekta położenia satelity wymaga potężnego silnika do wykonania nawet niewielkiego ruchu. Tylko co zrobić, gdy dobrodziejstwa miniaturyzacji sprawiły, że satelity są malutkie? Trzeba w MIT opracować malutkie silniczki.

Fot. wikicommons
Fot. wikicommons
Mariusz Kamiński

18.08.2012 17:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Korekta położenia satelity wymaga potężnego silnika do wykonania nawet niewielkiego ruchu. Tylko co zrobić, gdy dobrodziejstwa miniaturyzacji sprawiły, że satelity są malutkie? Trzeba w MIT opracować malutkie silniczki.

Niewielkie satelity w formie sześcianu 30x30cm stają się coraz popularniejszym sposobem na orbitalną transmisję danych i nie tylko. Potężne konstrukcje wielkości autobusu odchodzą w technologiczny niebyt dzięki wciąż trwającej miniaturyzacji. Minisatelity dzielą jednak wiele cech ze swoimi starszymi i większymi kuzynami. Jedną z nich jest konieczność korekty pozycji względem orbity i stacji naziemnych. Do tego potrzebny jest niezawodny i mocny napęd.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2012/08/mitmicrothrustersforcubesats305157.jpg)

Naukowcy MIT opracowali do tego celu mikrosilniki odrzutowe wielkości pięciogroszówki. Poszczególne elementy tego niezwykłego silnika mierzą kilka mikrometrów. Zasada działania opiera się na systemie magnetycznej lewitacji, który zawiera 500 mikroskopijnych dysz emitujących strumienie jonów. Strumienie te są w stanie wytworzyć pęd odpowiedni do przesunięcia niewielkiego satelity na wymaganą pozycję.

Mikrosilniki przeszły już pierwsze próby w komorach próżniowych, a efekt tych prób był co najmniej zadowalający.

Na orbicie znajduje się już ponad 20 satelitów niewiele większych od kostki Rubika. Niestety, brak silników skazuje te małe cuda techniki na niechybną śmierć po nieplanowym spadnięciu w atmosferę ziemską. Te, które nie spadną, staną się kosmicznym złomem zagrażającym satelitom czynnym. Mikrosilniki mogłyby skierować nieczynne już satelity w kierunku Ziemi i tym razem planowo zutylizować je gdzieś w oceanie.

Microthrusters propel small satellites at MIT

Źródło: MIT

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.