Mobilny generatorek przekształci ciepło w energię elektryczną

Perpetua Power Source Technologies ogłosiła, że ich firma otrzymała zamówienie na nowe, niewielkie i przenośne termoelektryczne generatory, które umożliwią ładowanie elektroniki poprzez konwertowanie ciepła. Usprawni to zasilanie radioodbiorników, a w przyszłości może i nawet innych urządzeń elektronicznych.

Mobilny generatorek przekształci ciepło w energię elektryczną
Marcin Krzewicki

08.02.2010 | aktual.: 11.03.2022 16:13

Perpetua Power Source Technologies ogłosiła, że ich firma otrzymała zamówienie na nowe, niewielkie i przenośne termoelektryczne generatory, które umożliwią ładowanie elektroniki poprzez konwertowanie ciepła. Usprawni to zasilanie radioodbiorników, a w przyszłości może i nawet innych urządzeń elektronicznych.

Dlaczego akurat termoelektryczny generator? Otóż rozwiązanie oferujące konwertowanie energii cieplnej na elektryczną najlepiej wykorzysta potencjał odzyskiwania energii niewielkich elektronicznych gadżetów. Każda elektroniczna zabaweczka, którą zabieramy ze sobą na spacer czy dłuższą wyprawę ląduje najczęściej w kieszeniach naszych spodni czy też kurtki. W zimowym sezonie schowki w naszych ubraniach odpowiednio ogrzewają sprzęt, a to z kolei można wykorzystać do odzyskania z ciepła energii elektrycznej. Podobnie jest w przypadku innych gadżetów, które wyjątkowo grzeją się bez względu na warunki pogodowe. Przykładem mogą być procesory w netbook'ach. W produkcji tego malutkiego konwertera zastosowano półprzewodniki oraz elastyczne materiały, które umożliwiają zmianę jego kształtu w zależności od potrzeb producenta i sprzętu, w którym ma zostać zainstalowany. Ułatwia to znacznie jego instalację w już istniejących produktach bez potrzeby przerabiania płyt głównych lub obudów sprzętu elektronicznego.

Samo urządzenie będzie wyposażone w zintegrowany system magazynowania i zarządzania energią. Generatorek będzie oferował również większe napięcia  w niższych temperaturach od podobnych do niego urządzeń, co zapewni mu wysoką wydajność oraz efektywność.

Ten miniaturowy system zasilania powstał w prawdzie z myślą o zasilaniu bezprzewodowych sprzętów nadawczo-odbiorczych ale może wkrótce znajdzie zastosowanie również w innych urządzeniach.

Źródło: ecofriend

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.