Moc Spider-Mana: z tymi rękawicami wejdziemy na pionową ścianę!

Możliwości, jakie całkiem niedawno wydawały się należeć wyłącznie do superbohaterów, stają się coraz bardziej dostępne. Przykładem mogą być choćby rękawice, dzięki który zyskamy możliwości godne Spider-Mana – będziemy mogli przykleić się do płaskiej powierzchni i wspinać po szklanych taflach.

Moc Spider-Mana: z tymi rękawicami wejdziemy na pionową ścianę!
Łukasz Michalik

23.11.2014 17:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Inspiracja naturą

Rozwiązanie opracowane na Uniwersytecie Stanforda wygląda niepozornie – to rodzaj nakładek na dłonie, z naszytymi od wewnętrznej strony łatkami. Mimo skromnego wyglądu wynalazek oferuje zadziwiające możliwości – po założeniu rękawic człowiek jest w stanie wspinać się na pionowe, śliskie ściany.

Nie po raz pierwszy okazało się, ze świetną inspiracja dla naukowców może okazać się przyroda. Chyba nieraz widzieliście gekona, który wydaje się kwestionować istnienie grawitacji – wspina się po płaskich powierzchniach tak, jakby mógł się złapać płaskiej szyby. W jednym z wywiadów wspominał o tym Duncan Irschick z University of Massachusetts Amherst

Niezwykłe jest to, że stopy gekona łatwo się przylepiają i odlepiają, nie pozostawiając na powierzchni żadnych klejących się śladów.

Jak działa stopa gekona?

Obraz

Badacze od dawna usiłowali zgłębić sekret tej jaszczurki i analizowali poszczególne elementy jej pokrytych mikrowypustkami stóp. Praktycznej wiedzy dostarczyła jednak dopiero analiza pracy stopy gekona jako całości – dzięki temu na University of Massachusetts Amherst opracowano materiał o nazwie Geckskin.

Nowy wynalazek, opracowany na Uniwersytecie Stanforda, wydaje się jeszcze ciekawszy. Zaprojektowane tam rękawice mają niezwykłe właściwości – dzięki odwzorowaniu budowy stopy gekona przyczepiają się do gładkich materiałów, jak szkło, polerowane drewno czy metal. Aby działały, wystarczy przyłożyć je do płaskiej, pionowej powierzchni i zawiesić na nich swoją masę.

Rękawice do wspinaczki

Odklejenie nie stanowi problemu – wystarczy pociągnąć je prostopadle do powierzchni, do której były przyklejone. Kluczem do opracowania rękawic, dających się zastosować w praktyce było stworzenie takiej konstrukcji, by po przylgnięciu rękawicy do płaskiej powierzchni obciążenia rozkładały się równomiernie na każdą z 24 łatek, imitujących stopę gekona. Aby ułatwić wspinaczkę, rękawice połączono z zawieszonymi na nich podporami dla stóp. Wygląda to - na razie - mało efektownie, ale jak widać na filmie, działa.

Stanford research: Human climbing with efficiently scaled gecko-inspired dry adhesives

Rękawice są w stanie utrzymać na pionowej ścianie człowieka o wadze do 90 kilogramów. Praktyczne zastosowanie tego wynalazku nie ogranicza się jedynie do efektownych popisów – w przyszłości, zdaniem NASA - rozwiązanie to może się przydać do wyłapywania na orbicie kosmicznych śmieci.

W artykule wykorzystałem informacje z serwisów BBC, Kopalnia Wiedzy, Giznet i Popular Mechanics.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (5)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.