Modułowy laptop majsterkowicza na Intel NUC. Siermiężny, ale ciekawy

Entuzjaści w domu tworzą nie raz sprzęty, które zdają się być równie dobre co prototypy dużych firm, lub nawet niemalże jak urządzenia z pułki sklepowej. Jeden majsterkowicz stworzył domowego laptopa na bazie minikomputera Intel NUC, ale nie jest zbyt piękny.

Axel Wolstenholme stworzył w domu laptopa jak z klocków lego.
Axel Wolstenholme stworzył w domu laptopa jak z klocków lego.
Źródło zdjęć: © YouTube @ Axel Wolstenholme
Jan Domański

06.11.2019 | aktual.: 09.03.2022 08:52

Przede wszystkim serce laptopa nie jest duże. Minikomputery z linii Intel NUC są naprawdę kompaktowe. Co prawda grubsze niż całkiem smukłe w dzisiejszych czasach notebooki, ale i tak niewielkie (szczególnie NUC w wersji na same dyski M.2, bez miejsca na nośniki 2,5” SATA). Co więcej NUC opiera się na podzespołach znanych raczej z laptopów niż stacjonarnych komputerów (no chyba, ze mowa o all-in-one, czyli „komputerach w monitorze”).

Intel NUC z Radeonem sercem laptopa DIY

Ten konkretny model to Intel NUC8i5INH. Nie jest sprzedawany jak większość NUC bez systemu, dysku i pamięci RAM oraz tylko z grafiką zintegrowaną Intela. To już gotowy do użytku i kompletny komputer z 8GB RAM i 256 GB SSD M.2 (lub 1TB HDD 2,5” i Optane 16GB) oraz Windowsem 10. Jego procesorem jest czterordzeniowy Intel Core i5-8265U, a w dodatku (co jest unikalne w tej serii poza większymi i nielicznymi gamingowymi modelami NUC) doposażono go w grafikę AMD Radeon 540X z 2GB własnej pamięci GDDR5.

W takim wypadku, to już całkiem wydajny miniPC, na którym da radę pograć. Oczywiście nie w wysokich detalach i rozdzielczościach w najnowszych grach, ale mając mniejsze wymagania co do grafiki, będzie się nadawać nawet do produkcji AAA (o ile pamięć 2GB grafiki nie będzie przeszkodą).

Obraz
© YouTube @ Axel Wolstenholme

NUC ma też Bluetooth, WiFi ac, Gigabit Ethernet, porty USB 3.1 Gen 2 i 2.0, czytnik kart SD itp. Axel Wolestenholme, który stworzył ten projekt stwierdził, że wybrał ten model NUC, bo ma bardzo dobrą wydajność i sporo lepszą grafikę niż modele na Intel HD Graphic i Intel Iris Plus. W dodatku zużywa tylko 40 watów mocy.

Niezła moc, wykonanie mocno chałupnicze

Wróćmy jednak do domowego własnoręcznie zrobionego i jak widać mocno prowizorycznego laptopa. Omówiliśmy główny składnik, ale to tylko jeden element projektu. Jak opisuje to serwis Liliputing, autor tego niecodziennego laptopa dołożył ekran o przekątnej 16 cali, gotową klawiaturę bezprzewodową z touchpadem Logitecha, hub wyprowadzający różne złącza oraz nieco kabli i akumulator 185 Wh. Takie ogniwo daje około 3 do 4 godzin pracy na pełnym naładowaniu.

Całość umieszczona jest w obudowie zrobionej ze sklejki i ramy z czegoś podobnego do klocków Lego. Urządzenie jest niby przenośne, ale nijak się ma nawet do grubszych obudów współczesnych laptopów. A nawet obszerne wieloletnie konstrukcje wydają się przy nim smukłe. Aby wszystko się nie rozsypało, Axel przenosi swój komputer w walizce, ale na mniejsze odległości po prostu bierze go „pod pachę”.

Completely Modular Intel NUC Laptop Prototype

Cóż, to konstrukcja modułowa, gdzie łatwo można zmienić elementy, a nawet rozbudować sam komputer NUC, ale daleko jej do finalnego produktu czy nawet ładnego i estetycznego efektu majsterkowania. Przynajmniej liczy się pomysł i hobby autora, który ma na tyle zacięcia, aby przygotować w domu podobny projekt.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.