Intel NUC Skull Canyon: miniaturowy komputer dla graczy
Komputery do gier nie muszą zajmować dużo miejsca. Udowadnia to Intel NUC Skull Canyon – miniaturowy pecet dla graczy, łączący niepozorne rozmiary z wydajnością.
Intel NUC Skull Canyon - miniaturowy komputer do gier
Komputery dla graczy, które niedawno prezentowaliśmy Czytelnikom Gadżetomanii, łączy zazwyczaj co najmniej jedna, wspólna cecha: rozmach projektantów.
Niezależnie, czy dotyczy do komputerów stacjonarnych, czy gamingowych laptopów, ich obudowy są z reguły duże i utrzymane w agresywnej stylistyce. Patrząc na nie nie mamy mieć złudzeń, że obcujemy ze sprzętem o dużych możliwościach.
Komputer zaprezentowany w czasie zorganizowanej w ostatni weekend imprezy dla graczy, x-kom CLASH, jest inny. Intel NUC Skull Canyon jest przedstawiany przez producenta jako maszyna dla graczy o nietypowych gabarytach.
Rozmiary sprzętu są rzeczywiście intrygujące. 215 × 116 × 23 milimetry to liczby pasujące raczej do routera, niż komputera do gier. W jakie podzespoły wyposażono ten sprzęt?
Jaka grafika do gier?
Z przodu obudowy znalazło się miejsce na czytnik kart i dwa porty USB 3.0. Obok nich umieszczono gniazdo audio combo oraz sensor podczerwieni.
Z tyłu zobczymy gniazdo zasilania, wyjście cyfrowe audio, gniazdo Ethernet, dwa kolejne gniazda USB 3.0, MiniDisplay Port 1.2, Thunderbolt3 i HDMI 2.0. Jak na gabaryty sprzętu zestaw złącz wydaje się całkiem przyzwoity.
W środku znajdziemy procesor Intel Core i7-6770HQ i do 32 GB RAM-u. Najsłabszym ogniwem wydaje się grafika - Intel Iris Pro 580 to wprawdzie najwydajniejszy, zintegrowany układ graficzny, oferowany z procesorami Intela, jednak gdy zechcemy grać w nowe produkcje na wysokim poziomie detali, możemy przeżyć rozczarowanie.
Wewnątrz znalazło się miejsce również na dwa dyski (M.2 SATA lub PCI Express), jak również moduł Wi-Fi 802.11ac i Bluetooth 4.2.
Intel NUC Skull Canyon: dostępne wersje
Sprzęt oferowany jest w wersji gotowej do użytku z 16GB pamięci RAM, 256GB dyskiem SSD i systemem Microsoft Windows 10 Home PL w cenie 3699 zł. Można również nabyć wersję bez dysku i RAM-u, wycenioną na 2899 złotych. Komputery są dostępne w czarnych obudowach w dwóch wersjach – z czaszką i bez niej.
Czy gamingowego peceta da się złożyć taniej? Jasne, że tak. W sklepach bez trudu znajdziemy modele albo znacznie tańsze, albo – przy porównywalnej cenie – oferujące znacznie większą moc obliczeniową. W tym przypadku atutem sprzętu jest jednak coś innego – niezwykle małe rozmiary, dzięki którym nie musimy przejmować się miejscem na nasz komputer.