Roboty wkraczają do akcji w zniszczonej elektrowni

Ten robot wygląda ładnie i trochę przypomina Wall-E, ale wbrew pozorom służy do poważnych zadań. Jest wykorzystywany w zniszczonej elektrowni atomowej Fukushima.

Monirobo
Monirobo
Maciek Kurek

21.03.2011 | aktual.: 11.03.2022 11:56

Ten robot wygląda ładnie i trochę przypomina Wall-E, ale wbrew pozorom służy do poważnych zadań. Jest wykorzystywany w zniszczonej elektrowni atomowej Fukushima.

Japończycy słyną z zamiłowania do robotów, które mają wyręczać ludzi w najbardziej prozaicznych czynnościach. Powstał nawet robot, którego zadaniem jest nalewanie piwa. Monirobo jest inny - to maszyna, która ma działać w warunkach zbyt niebezpiecznych dla ludzi. Służy do mierzenia poziomu promieniowania w elektrowni atomowej Fukushima, zniszczonej przez niedawne trzęsienie ziemi.

Nazwa Monirobo pochodzi od słów „monitor” i „robot”. Ten zdalnie sterowany robot został zaprojektowany na zlecenie japońskiego Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Przemysłu po wypadku w elektrowni Tokaimura.

Pomimo stosunkowo niewielkich wymiarów (1,5 m dł., 1,5 m wys., 80 cm szer.) Monirobo waży tyle, ile mały samochód miejski. Duża masa wynika z osłon chroniących sprzęt elektroniczny przed promieniowaniem. Robot potrafi poruszać się z prędkością 2,4 km/h. Ma ramiona umożliwiające pobieranie próbek i usuwanie przeszkód. Zamontowane kamery mogą przesyłać trójwymiarowy obraz otoczenia na odległość 1,1 km.

Obecnie pracownicy elektrowni używają czerwonego robota. Żółty Monirobo jest zaprojektowany do zbierania próbek pyłu i wykrywania łatwopalnych gazów. Ma wkroczyć do akcji w ciągu najbliższych dni.

Źródło: New Scientist

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.