Mooovie - miejski pojazd marzeń

Nie jest żadną tajemnicą, że współczesnej komunikacji miejskiej daleko jest do ideału. Mooovie radzi sobie jednak z korkami, a  odnalezienie miejsca parkingowego to dla niego pryszcz.

Mooovie - miejski pojazd marzeń
Krzysztof Cyło

Nie jest żadną tajemnicą, że współczesnej komunikacji miejskiej daleko jest do ideału. Mooovie radzi sobie jednak z korkami, a  odnalezienie miejsca parkingowego to dla niego pryszcz.

Omawiany pojazd trudno jest zakwalifikować uwzględniając obecne kanony. Problem w tym, że Mooovie to zarówno dwu- jak i trzykołowiec. W zależności od uznania kierowcy może on w jednej chwili prowadzić wehikuł na wzór segwaya, a w drugiej rasowego ścigacza.

Tryb dwukołowy przewidziany jest z myślą o warunkach miejskich. Charakteryzuje się zwiększoną zwrotnością, ale ograniczoną prędkością. Wykonywanie manewrów powinno być zatem dziennie proste. Innowacyjne systemy elektroniczne mają na bieżąco dokonywać pomiaru odległości pomiędzy otaczającymi pojazdami, a także pasami drogowymi. Ponadto, dużą rolę odgrywają tutaj niewielkie gabaryty Mooovie.

Po rozłożeniu pojawia się dodatkowe koło, a pojazd nabiera innego temperamentu. Ugrzecznione miejskie wozidełko przeradza się w króla szos. Tryb trzykołowy zdaje przede wszystkim egzamin na otwartych drogach o nieco większych limitach prędkości.

Obraz

Ciekawą funkcją tego wehikułu będą ekrany zamontowane w kołach. Będą wyświetlały dowolne obrazy, a przede wszystkim informacji o stanie pojazdu. Wiele wskazuje na to, że przyszłość należeć będzie do różnego rodzaju serwisów społecznościowych. Również tutaj kierowca ma mieć stały kontakt ze znajomymi. Wiadomości będę rozsyłane również między posiadaczami Mooovie (coś a la CB radio).

Sercem pojazdu ma być przyjazny środowisku silnik elektryczny. O jego mocy możemy wyłącznie spekulować. Biorąc jednak pod uwagę filigranowe wymiary i wagę piórkową maszyny – nie potrzeba jej wiele.

Autorem Mooovie jest absolwent Tsighua University, Han Jing. Jego projekt otrzymał pierwszą nagrodę w prestiżowym konkursie Best Advanced Technology w kategorii „Science & Future” International Concept Car Design.

Źródło: TheDesignBlog

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.