Mortal Kombat. 8 faktów, o których być może nie mieliście pojęcia

Pierwsza odsłona kultowej bijatyki pojawiła się ponad 20 lat temu, na zawsze zmieniając gatunek wirtualnych mordobić. Czego na temat Mortal Kombat mogliście nie wiedzieć?

Mortal Kombat. 8 faktów, o których być może nie mieliście pojęcia
Łukasz Michalik

Kurtis Stryker

Obraz

Wśród postaci znanych z pierwszej części MK miał znaleźć się Kurtis Stryker. Ostatecznie zastąpiła go Sonya Blade, która przejęła wymyśloną dla Strykera historię. Postać planowana jako Stryker trafiła jednak do kolejnej części gry jako Jax.

Kurtis Stryker pojawił się dopiero w MK III, jednak poza imieniem niewiele łączyło go z pierwotną postacią. Stryker nie cieszył się uznaniem graczy i stał się jednym z najrzadziej wybieranych zawodników.

Kim jest Liu Kang?

Liu Kang, który w grze jest Chińczykiem, miał początkowo nazywać się Minamoto Yo Shin Soo (Minamoto Yoshitsune). Imię to nosił legendarny japoński wojownik i utalentowany szermierz, który sztuki fechtunku nauczył się od tengu - złych duchów mających cechy człowieka i ptaka.

By jeszcze bardziej zagmatwać kwestię pochodzenia Liu Kanga, jego postać została zagrana przez Koreańczyka.

Fatality Sub-Zero MK1

Grupa postaci, które miały wystąpić w grze, nie uwzględniała początkowo Sub-Zero. Zamiast niego w Mortal Kombat miał pojawić się inaczej wyglądający wojownik o imieniu Tundra.

Długa szyja Goro

Goro, czteroręki potwór, początkowo miał wyglądać zupełnie inaczej i nosić imię Rokuro. Było to nawiązanie do postaci z japońskiej mitologii, demona Rokurokubi, którego głowa mogła oddalać się od ciała na bardzo dużą odległość.

Liu Kang - wygląd

Obraz

Liu Kang miał być łysy. Odgrywający go aktor odmówił jednak ścięcia włosów, przez co Liu ma w grze bujną czuprynę. Podobnych oporów nie miał aktor grający Kano, Rochard Divizio, który zgodnie z planami twórców gry ogolił się na łyso.

Początkowo na spodniach Liu Kanga znajdowało się logo Otomix - firmy produkującej odzież sportową. Twórcy gry zdecydowali jednak, że nie będą niczego reklamować i logo Otomix zostało usunięte z grafik Liu Kanga.

Kumite czy fatality?

Zanim pojawiła się nazwa Mortal Kombat, jej twórcy przetestowali wiele innych. Wśród propozycji tytułu dla bijatyki znalazły się m.in. Kumite, Dragon Attack, Deathblow i Fatality. Finalną wersję stworzył Steve Ritchie.

Mortal Kombat 1 - Johnny Cage Motion Capture | Behind The Scenes

Midway planowało stworzyć bijatykę, której główną postacią miał być Jean-Claude Van Damme. Mimo przeprowadzenia wstępnych rozmów ówczesny gwiazdor kina zrezygnował z udziału w tworzeniu gry. Śladem po jego postaci jest Johny Cage, który pierwotnie miał się nazywać Michael Grimm.

Mortal Kombat niedoceniony

Obraz

Z dzisiejszej perspektywy wygląda to na bluźnierstwo, ale pierwsza część Mortal Kombat nie została doceniona przez jedno z najważniejszych wówczas czasopism o grach - “Top Secret”.

W numerze 2/1994 pojawił się jednostronicowy opis gry z błędnym tytułem, oderwanym od tematu, jednoakapitowym wstępem i listą postaci wraz z ciosami. Sama gra została oceniona na 9 w dziesięciopunktowej skali. I nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że stronę wcześniej umieszczono recenzję lepiej ocenionej bijatyki Sango Fighter.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.