Mulan: Disney+ nie pomógł, film okazał się rozczarowaniem. Ale Disney może mieć większe problemy

Mulan: Disney+ nie pomógł, film okazał się rozczarowaniem. Ale Disney może mieć większe problemy
09.09.2020 20:40
Mulan: Disney+ nie pomógł, film okazał się rozczarowaniem. Ale Disney może mieć większe problemy
Adam Bednarek
Adam Bednarek

Wiele wskazuje na to, że "Mulan" nie będzie komercyjnym sukcesem. Jakby tego było mało, o filmie może być głośno z powodu kontrowersyjnych podziękowań Disneya.

"Mulan" był wyczekiwanym filmem Disneya. Film opowiada historię odważnej wojowniczki, która walczyła w przebraniu mężczyzny. Animacja "Mulan" z 1998 roku okazała się wielkim hitem Disneya, a dzielna dziewczyna stała się wzorem do naśladowania.

Można było oczekiwać, że film będzie sukcesem, ale branżą wstrząsnęła pandemia. Premiery były opóźnione lub przenoszone do sieci ze względu na zamknięte kina. Oba scenariusze sprawdziły się w przypadku "Mulan". Wiosenny debiut przesunięto ostatecznie na wrzesień. W Stanach Zjednoczonych film pojawił się 4 września, u nas premiera zaplanowana jest na 11 września.

Disney zdecydował się na premierę na dużym ekranie oraz na platformie Disney+, która w Polsce nie jest dostępna. Za "Mulan" trzeba było zapłacić jednak 30 dol., co nie wszystkim się spodobało. W końcu usługa wymaga abonamentu, a więc za co już się płaci.

Pierwsze efekty niezadowolenia już widać. Według informacji "Deadline" film zarobił raptem 5,9 mln dol. w tzw. "weekend otwarcia". Dla porównania, "Tenet" uzbierał prawie 60 mln dol. Różnica spora.

Nowy film Disneya może mieć problemy z odrabianiem strat. W sieci zauważono, że w napisach końcowych pojawią się podziękowania dla administracji prowincji Xinjiang, gdzie kręcono film. Jak zauważono na Twitterze, w regionie znajdują się obozy koncentracyjne dla tureckich Ujgurów oraz innych mniejszości muzułmańskich. "W tych obozach ludzie są bici, torturowani psychicznie, kobiety zmuszane do aborcji" - zauważył jeden z twitterowiczów.

Do bojkotu namawiają nie tylko Polacy, ale też zagraniczni widzowie. Disney na "Mulan" stracić może więc spore pieniądze, ale i sympatię publiki.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)