Multitool – ewolucja scyzoryka. Nowe funkcje i zastosowania

Jeszcze dziesięć lat temu przedmiotem najbliższym dzisiejszemu multitoolowi byłby charakterystyczny scyzoryk szwajcarski z czerwoną rączką skrywającą nożyk, piłę, korkociąg i śrubokręt. Jego możliwości wydawały się niemal nieograniczone, a staranne wykonanie czyniło go praktycznie niezniszczalnym. Dzisiejsze urządzenia, różniące się kształtem i rozmiarem, oferują jeszcze więcej bardziej ukierunkowanych funkcji.

Multitool – ewolucja scyzoryka. Nowe funkcje i zastosowania
Źródło zdjęć: © Shutterstock
Patryk Wieczorek

Prezentujemy kilka nowoczesnych multitooli, których zastosowania wykraczają poza nasze oczekiwania. Przydadzą się podczas wykonywania wielu prostych i skomplikowanych czynności zarówno w domu, jak i w terenie.

Dostosowany do konkretnych potrzeb

Do dyspozycji znajdziemy mnóstwo niezbędników w bardziej niekonwencjonalnych kształtach, przeznaczonych do konkretnych czynności. Na przykład multitool rowerzysty w formie breloka doczepianego do kluczy okaże się pomocny przy ewentualnej awarii jednośladu z dala od domu. Posiada między innymi kilka śrubokrętów oraz kluczy do śrub sześciokątnych i motylkowych, a także drobny łom, w razie gdyby jakiś element mechanizmu wymagał podważenia. Drobny multitool przeznaczony do prac garażowych posiada natomiast między innymi łom do podważania gwoździ i narzędzie do zdejmowania izolacji z kabla. Możesz więc wybrać sprzęt, który będzie do ciebie pasował.

Noś scyzoryk w portfelu

Zaletą niezbędników jest ich kompaktowy kształt. Mieszczą się w kieszeni, plecaku lub na dnie torby i zwykle zapominamy o ich istnieniu, do czasu aż nie znajdziemy się w potrzebie. Przykładowo multitool w kształcie karty możemy wcisnąć do portfela w przegródkę na karty. Będące na wyposażeniu ostrze ze stali nierdzewnej współgra z dołączonym do zestawu krzesiwem. Wystarczy potrzeć tępą stroną nożyka o brzeg karty i gotowe.

Tool Logic Survival Card Demo

Drobny zestaw śrubokrętów przyda się w każdej sytuacji, dlatego warto mieć je zawsze przy sobie. Zestaw, który po złożeniu można nosić jako zawieszkę do kluczy, jest na tyle duży, że z powodzeniem można używać go do częstego odkręcania śrubek. Podczas rozkładania każdy element obraca się o 180 stopni, aby zapewnić pewny chwyt i uprościć pracę. Wbudowana latarka LED ułatwi pracę przy słabym oświetleniu.

Coś dla kierowców

Multitool przyda się również podczas awaryjnych sytuacji za kółkiem. Wielofunkcyjny brelok samochodowy pozwoli chociażby na rutynową kontrolę ciśnienia w oponach i stanu bieżnika. Każdy kierowca powinien sprawdzać stan swoich opon przed wyruszeniem dłuższą trasę. W razie wypadku samochodowego wbudowany zbijak pozwoli wybić szybę boczną w zablokowanych drzwiach i umożliwi opuszczenie pojazdu. Drobny nożyk poradzi sobie natomiast z zaciętymi pasami bezpieczeństwa.

Precyzja i wytrzymałość

Tradycyjne multitoole nieustannie przechodzą kolejne transformacje, dodaje się do nich kolejne praktyczne urządzenia, a usuwa się te niepotrzebne. Dlatego w większości nowszych modeli nie znajdziemy otwieraczy do konserw, korkociągów i pilników do paznokci, będą natomiast zawierać narzędzia przydatne do pracy w garażu – kombinerki, zestawy do otwierania opakowań czy nożyce do cięcia drutu. Wykonane ze stali nierdzewnej komponenty gwarantują solidną jakość wykonania i wytrzymałość.

Jak na stosunkowo niewielkie przedmioty ich możliwości są całkiem duże. Przydadzą nam się nie tylko w kryzysowych sytuacjach, ale również w codziennej pracy, przy naprawach drobnych awarii lub rutynowych kontroli. Podczas gdy w domu trzymamy duże i nieporęczne zestawy narzędzi, w podróży przyda nam się multitool.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.