Myślisz, że Twoje superdługie hasło jest bezpieczne? Nic bardziej mylnego

Nowe technologie to większa wydajność i szybkość. Niestety, czasem także szybkość łamania haseł ;). Właśnie powstało nowe narzędzie, które odgadnie Twój skomplikowany, 14-znakowy kod w ciągu kilku sekund!

Hasło (Fot. Flickr/.shill/Lic. CC by)
Hasło (Fot. Flickr/.shill/Lic. CC by)
Paweł „FrostBite” Iwaniuk

Nowe technologie to większa wydajność i szybkość. Niestety, czasem także szybkość łamania haseł ;). Właśnie powstało nowe narzędzie, które odgadnie Twój skomplikowany, 14-znakowy kod w ciągu kilku sekund!

Stworzyła je szwajcarska firma Objectif Sécurité. Aplikacja została zoptymalizowana pod kątem współpracy z dyskami typu SSD. Na szczęście jej spektakularne efekty ograniczają się tylko do tych nośników (na razie!).

Optymalizacja pozwala osiągnąć nawet 100 razy większą szybkość w łamaniu haseł - w porównaniu z urządzeniami opartymi na tradycyjnych dyskach HDD. Szwajcarzy udowodnili, że w łamaniu zabezpieczeń, poza wydajnością procesora, liczy się również wydajność pamięci magazynującej dane.

W procesie łamania haseł wykorzystano również tzw. tęczową tablicę o wielkości 8 GB. Dla tych z Was, którzy nie interesują się nadmiernie bezpieczeństwem komputerowym, a chcieliby poszerzyć swoją wiedzę, polecam powyższy link do Wikipedii :).

Serwis CIOZone podał kilka przykładów skuteczności nowego mechanizmu: hasło 72@Fee4S@mura! - 5 sekund, (689!!!<>”QTHp - 8 sekund, T&p/E$v-O6,1@} - 11 sekund.

Hasło coraz częściej przestaje być wystarczającą metodą dla zabezpieczenia cyfrowych dóbr. W dużych firmach oraz administracji publicznej popularyzują się takie metody zabezpieczeń, jak czytniki biometryczne oraz karty autoryzacyjne.

Mówi się również o tym, że Windows 8 będzie mieć mechanizm rozpoznawania twarzy jako jeden z środków zabezpieczających. Myślę jednak, że żadna metoda nie zastąpi zwykłej przezorności ;).

Źródło: CIOZone

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.