Na co Microsoft marnuje 2 mld dol. rocznie?

Microsoft opublikował swoje wyniki za 3. kwartał 2010 r. Okazało się, że firma z Redmond dosłownie śpi na pieniądzach. Jednocześnie marnuje 2 mld dol. rocznie. Na co?

Na co Microsoft marnuje 2 mld dol. rocznie?
Wojtek Wowra

Microsoft opublikował swoje wyniki za 3. kwartał 2010 r. Okazało się, że firma z Redmond dosłownie śpi na pieniądzach. Jednocześnie marnuje 2 mld dol. rocznie. Na co?

Z najnowszego raportu finansowego Microsoftu wynika, że amerykańska korporacja radzi sobie świetnie. Przychody rosną, rentowność w niektórych działach to 20%.

Spółka zarabia nawet na konsoli Xbox, która przez lata była deficytowa. Łącznie firma ma 44,2 mld dol. wolnej gotówki. Od czerwca kwota ta wzrosła o 20%.

Jednocześnie Microsoft jest właścicielem czegoś, co TechCrunch określił jako "najgorszy start-up na świecie". Chodzi o pion internetowy korporacji (online division).

W 3. kwartale ten dział odnotował stratę w wysokości 560 mln dol. Trzy miesiące wcześniej było to 696 mln. Mimo to nie można mówić o trwałej poprawie - rok temu strata kwartalna wyniosła 477 mln.

Łącznie w ciągu ostatnich 12 miesięcy Microsoft stracił w Internecie 2 mld dol. W każdej normalnej firmie taka deficytowa działalność już dawno zostałaby zakończona.

Ale Microsoft nie jest normalną firmą. W Redmond panuje stan wyjątkowy. Steve Ballmer doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że dominacja Windowsa i pakietu Office dobiegnie kiedyś końca. Szuka więc nowych źródeł dochodu.

Czy to się uda? Dużo zależy od samych użytkowników. Ci na razie są przyzwyczajeni do Google'a i Facebooka. Microsoft kojarzy im się z tradycyjnym oprogramowaniem. Trudno będzie to zmienić. Nawet za 2 mld dol.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.