Na czym zarabia Microsoft? Najbardziej dochodowe produkty giganta z Redmond

Microsoft, kojarzony przede wszystkim ze swoim systemem operacyjnym i pakietem biurowym, w rzeczywistości jest o wiele bardziej zróżnicowany, niż się powszechnie sądzi. Co najmniej 12 produktów firmy generuje roczne przychody przekraczające miliard dolarów. Na czym zarabia Microsoft?

Była szefowa Yahoo! Carol Bartz i Steve Ballmer (Fot. Flickr/Yodel Anecdotal/Lic. CC by)
Była szefowa Yahoo! Carol Bartz i Steve Ballmer (Fot. Flickr/Yodel Anecdotal/Lic. CC by)
Łukasz Michalik

21.10.2011 | aktual.: 14.01.2022 11:43

Windows

Ktoś chce powalczyć z Windowsem? (Fot. Flickr/Näystin/Lic. CC by-sa)
Ktoś chce powalczyć z Windowsem? (Fot. Flickr/Näystin/Lic. CC by-sa)

Generowany dochód: 19 mld dolarów

Flagowy produkt Microsoftu – system operacyjny Windows – niezmiennie od wielu lat stanowi najważniejsze źródło przychodów firmy. Windows jest zarazem produktem niezwykle opłacalnym  – z 19 zarobionych przez niego miliardów 13 to czysty zysk Microsoftu.

Nic dziwnego, że komentując Windowsa 8, Steve Ballmer stwierdził, że będzie to najbardziej ryzykowny produkt w historii firmy.

Office

Office (Fot. Business Insider)
Office (Fot. Business Insider)

Generowany dochód: 15 mld dolarów

Większość przychodów działu Microsoft Business to zasługa biurowego pakietu Microsoft Office. Zestaw aplikacji niezbędnych w każdej firmie okazuje się bardziej dochodowy od wszystkich usług serwerowych i sieciowych razem wziętych.

Xbox i związane z nim usługi

Złote pady do Xboksa (Fot. Business Insider)
Złote pady do Xboksa (Fot. Business Insider)

Generowany dochód: 8,3 mld dolarów

Ekosystem Xboksa obejmujący konsole, gry, usługę Xbox Live i akcesoria, jak m.in. Kinect, to najszybciej rosnący segment Microsoftu. Wzrost dochodu generowanego przez tę platformę wyniósł w ciągu roku aż 48 proc., nie przekłada się jednak na równie wysokie zyski.

Dział Microsoftu odpowiadający za konsole i produkty związane z rozrywką przyniósł firmie „zaledwie” 1,3 mld dolarów zysku.

Windows Server

Windows Server (Fot. Business Insider)
Windows Server (Fot. Business Insider)

Generowany dochód: 6 mld dolarów

Poza rynkiem konsumenckim, na którym dominuje desktopowy system Microsoftu, gigant z Redmond ma również silną pozycję wśród usług serwerowych. Zapewnia ją dedykowany system operacyjny Microsoft Windows Server potrzebny do uruchomienia innych sieciowych usług firmy.

SQL Server

SQL Server (Fot. Business Insider)
SQL Server (Fot. Business Insider)

Generowany dochód: 3 - 4 mld dolarów

Często pomijana i mało efektowna usługa, jaką jest system zarządzania bazami danych Microsoftu, stanowi dla firmy poważne źródło dochodów.

Reklamy - Bing, Yahoo Search, MSN i inne usługi

Steve Ballmer i była szefowa Yahoo! (Fot. Business Insider)
Steve Ballmer i była szefowa Yahoo! (Fot. Business Insider)

Generowany dochód: 2,3 mld dolarów

Podobnie jak Google, który za kamuflażem firmy technologicznej jest w rzeczywistości ogromną agencją reklamową, Microsoft jest nie tylko potentatem w dziedzinie oprogramowania, ale również istotnym graczem na rynku reklamy.

Dochody przynoszone przez te usługi bardzo dynamicznie rosną. Warto  jednak pamiętać, że do Binga – mimo rosnących dochodów - i niektórych innych usług sieciowych Microsoft nadal musi dopłacać.

Exchange Server

Exchange Server (Fot. Business Insider)
Exchange Server (Fot. Business Insider)

Generowany dochód: 2,2 mld dolarów

Ile można zarobić na poczcie elektronicznej? Jak pokazuje przykład Microsoftu – całkiem sporo. Serwer pocztowy Microsoftu niezmiennie generuje przyzwoite zyski. Choć wzrosty w przypadku tej usługi są symboliczne, ponad 2 miliardy rocznego dochodu to wartość nie do pogardzenia.

SharePoint

Share Point (Fot. Business Insider)
Share Point (Fot. Business Insider)

Generowany dochód: 1,5 mld dolarów

SharePoint to wielozadaniowa platforma aplikacji webowych pozwalająca na zarządzanie stronami internetowymi oraz różnego rodzaju zasobami. W celu prezentacji funkcji usługi Microsoft stworzył pojęcie „Koła SharePoint” – zestawienie najważniejszych funkcji platformy.

SharePoint pozwala na zabezpieczanie stron internetowych, wspieranie komunikacji pomiędzy organizacjami i działami firmy, tworzenie repozytorium plików, wyszukiwanie w zasobach firmowych i zewnętrznych oraz modyfikowanie zawartości firmowych stron.

Skype

Skype (Fot. Business Insider)
Skype (Fot. Business Insider)

Generowany dochód: 1,2 mld dolarów

Przejęty niedawno Skype okazuje się dobrą inwestycją. Mimo pozornego nasycenia rynku usługami głosowymi online komunikator notuje rekordowy, 40-proc. wzrost sprzedaży w porównaniu z czasami przed przejęciem.

Dynamics

Kirill Tatarinov odpowiadający za Dynamics (Fot. Business Insider)
Kirill Tatarinov odpowiadający za Dynamics (Fot. Business Insider)

Generowany dochód: 1,1 mld dolarów

Dynamics to zestaw oprogramowania przydatnego w firmach. Zapewnia obsługę księgowości, zarządzanie relacjami z klientami oraz planowanie zasobów przedsiębiorstwa (ERP). Microsoft oferuje rozwiązania wspierające podejmowanie decyzji na różnych szczeblach zarządzania.

Visual Studio i narzędzia deweloperskie

Visual Studio (Fot. Business Insider)
Visual Studio (Fot. Business Insider)

Generowany dochód: ponad 1 mld dolarów

Środowisko programistyczne Microsoftu pozwala na tworzenie aplikacji na wiele platform giganta z Redmond, włączając Windows Phone, Windows CE i .NET Framework. Reklama produktu nieskromnie głosi, że jest to najlepsze środowisko do pracy programisty.

System Center

System Center (Fot. Business Insider)
System Center (Fot. Business Insider)

Generowany dochód: ponad 1 mld dolarów

Na początku kilka słów wyjaśnienia – nie wszystkie kwoty z niniejszego zestawienia zostały podane przez Microsoft. W przypadku, gdy brakuje dokumentu potwierdzającego wysokość dochodów, pod uwagę zostały wzięte inne źródła, jak np. wypowiedzi pracowników firmy, a niektóre wartości to wynik analiz przeprowadzonych przez Business Insidera.

System Center to linia produktów używanych do zarządzania oprogramowaniem i danymi w korporacyjnych centrach danych. Do elitarnej grupy miliardowych usług Microsoftu System Center dołączył niedawno – w lipcu 2010 roku. Od tamtego czasu z dumą ogłosił wzrost sprzedaży w tym segmencie o 11 proc.

Źródło: Business Insider

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
newskomputeryporadniki
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.