Na jaką emeryturę możesz liczyć?
Przez długie lata emerytura wypłacana przez ZUS była niejako pewnikiem, a jej wysokość rzadko kiedy była przedmiotem dyskusji. Jednak już od ładnych kilku lat zmuszeni jesteśmy do zastanawiania się ile będziemy dostawać - a nawet, czy w ogóle dostaniemy. To pierwsze na szczęście można mniej więcej policzyć...
10.03.2011 | aktual.: 14.01.2022 13:44
Przez długie lata emerytura wypłacana przez ZUS była niejako pewnikiem, a jej wysokość rzadko kiedy była przedmiotem dyskusji. Jednak już od ładnych kilku lat zmuszeni jesteśmy do zastanawiania się ile będziemy dostawać - a nawet, czy w ogóle dostaniemy. To pierwsze na szczęście można mniej więcej policzyć...
Nowy system emerytalny trochę zamieszał w sposobie obliczania wysokości świadczenia, jakie otrzymamy po zakończeniu pracy. Ponieważ jednak podlega pod ten system praktycznie każdy, komu brakuje jeszcze trochę do czterdziestki (a także wiele osób już po 40. roku życia) - warto sprawdzić, jaki efekt będzie mieć oddawanie sporej części wypłaty ZUS-owi...
W nowym systemie emerytury wyliczone zostaną każdemu, kto urodził się po 31. grudnia 1948r, lub pomiędzy 31 grudnia 1948 a 1 stycznia 1969. W tym drugim przypadku wówczas, jeśli spełnia warunki do wcześniejszej emerytury.
Do wyliczeń wysokości emerytury brane są takie dane, jak:
- kwota zwaloryzowanych składek zewidencjonowanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS;
- zwaloryzowany kapitał początkowy (składki odprowadzone przed 1999 r.);
- czas średniego dalszego trwania życia dla kobiet i mężczyzn.
Wyliczeń można dokonać oczywiście ręcznie, ale ponieważ przez kolejne kilkanaście lat i tak pewnie się wiele zmieni w przepisach i nie raz te obliczenia jeszcze powtórzymy - możemy po prostu skorzystać z kalkulatorów emerytalnych.
Kalkulator emerytalny ZUS
Zapewne najbardziej wiarygodnym kalkulatorem będzie ten, który zamieszcza w Sieci sam ZUS. Aplikacja występuje w dwóch wersjach, podstawowej i zaawansowanej:
- wersja uproszczona - zakłada, że nasze wynagrodzenie na przestrzeni lat nie zmienia się; podajemy w nim tylko podstawowe parametry, a efekt wyliczeń jest mocno przybliżony;
- wersja zaawansowana - dużo bardziej skomplikowany, ale za to dokładniejszy; możemy wpisać dokładne zarobki w poszczególnych latach, czy też wyłączenie wybranych lat z okresów składkowych.
Oba kalkulatory dostępne są na stronach prowadzonych przez ZUS - odpowiednio:
Kalkulator emerytalny Komisji Nadzoru Finansowego
Kalkulator znajdziemy pod adresem: kalkulator.knf.gov.pl
Musimy w nim podać jedynie:
- swoją płeć;
- miesiąc i rok urodzenia;
- miesiąc i rok rozpoczęcia pracy;
- ostatnie zarobki (kwota brutto).
Jeśli po podaniu tych informacji klikniemy w link "Szybkie przeliczenie" - od razu dostaniemy bardzo, bardzo przybliżoną kwotę naszej przyszłej emerytury. W drugiej opcji trzeba będzie oczywiście podać więcej informacji, ale też i wynik otrzymamy dużo dokładniejszy.
UWAGA! Wszelkie kalkulatory, nawet ten od ZUS, podają wartości na tyle dokładne, na ile rzetelnie wypełnimy dane. Wynik wyliczenia jest sumą "na dzień dzisiejszy" - za 15. lat ta suma może być diametralnie inna.