Na MIT pracują nad świecącymi roślinami

Świecące liście kwiatka, zamiast lampki biurowej? Eksperymenty inżynierów z Politechniki Massachusetts pokazują, że to jak najbardziej realne.

Na MIT pracują nad świecącymi roślinami
Źródło zdjęć: © Getty Images News

Projekt badaczy z MIT polega na osadzaniu w roślinach nanocząsteczek zdolnych do akumulowania, a następnie powolnego uwalniania energii pod postacią światła. W ten sposób miałby powstać – może nie najbardziej wydajny – ale na pewno oryginalny, mocno ekologiczny rodzaj lampy.

Jak tłumaczy chemik Carbon Dubbs: "Pragniemy stworzyć roślinę emitującą światło, na bazie cząsteczek, które będą pochłaniały światło, magazynowały jego część i następnie stopniowo je emitowało. To duży krok w kierunku oświetlenia roślinnego". Wtóruje mu koleżanka Sheila Kennedy: "Tworzenie światła za pomocą odnawialnej energii chemicznej żywych roślin, to odważny pomysł. Będzie to fundamentalna zmiana w sposobie myślenia o roślinach".

Od strony technicznej rośliny mają świecić przez obecność lucyferazy, czyli enzymu spotykanego w naturze głównie u świetlików. W ramach eksperymentu cząsteczki wprowadzono przez aparaty szparkowe do organizmu rzeżuchy, którą następnie "ładowano" LED-ami. Po krótkim naświetleniu listki były w stanie oddawać energię przez kilka godzin, emitując jedną tysięczną światła koniecznego do czytania.

Wynik nie powala, ale uczeni i tak poczynili znaczące postępy. Blask najnowszej generacji roślin ze Strano Lab jest dziesięciokrotnie mocniejszy od wartości osiąganych w początkach badań, pięć lat temu. Na razie priorytetem było sprawdzenie, czy żywa roślina będzie w stanie długotrwale emitować światło bez uszkodzeń. Pod tym względem doświadczenia przyniosły pełny sukces.

Więcej informacji znajdziesz w źródle: P. Gordiichuk, S. Coleman, M. Strano, Augmenting the living plant mesophyll into a photonic capacitor, "Science Advances".

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.