Na tych drogach odśnieżanie jest zbędne. Zima nie zaskoczy drogowców?

Badacze opracowali nowatorską, kosztowo efektywną metodę pozwalającą na automatyczne usuwanie śniegu i zapobieganie oblodzeniom dróg. To rozwiązanie może stać się zbawieniem dla wielu kierowców oraz osób odpowiedzialnych za utrzymanie dróg w okresie zimowym.

Nowatorska metoda sprawdzi się w zimie na ulicach
Nowatorska metoda sprawdzi się w zimie na ulicach
Źródło zdjęć: © Getty Images | Marcus Millo

28.11.2024 06:42

Każdy kierowca wie, jak wyzwaniem potrafi być jazda po śliskiej nawierzchni. Mimo wysiłków drogowców, którzy walczą z zimową aurą przy pomocy piasku i soli, obecne techniki mają swoje wady. Regularne odśnieżanie i stosowanie tych substancji nie jest przyjazne dla środowiska, może niszczyć nawierzchnie dróg, korodować samochody, a także uszkadzać nasze obuwie. Poza tym, utrzymanie dróg w dobrym stanie wymaga dużo pracy i specjalistycznego sprzętu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Krótka piłka, czyli iOS vs. Android - Historie Jutra napędza PLAY #4

Na tych drogach sól drogowa jest zbędna

Prewencja jest zawsze lepsza niż leczenie, lecz dotychczasowe koncepcje, takie jak podgrzewane drogi, były zbyt drogie. Jednak w magazynie naukowym ACS Omega opublikowano artykuł, który sugeruje nowatorskie rozwiązanie. Opracowano nawierzchnie, które potrafią same pozbywać się śniegu i lodu. Zasada działania opiera się na zastosowaniu mikrokapsułek z mieszanką odporną na chlorki w asfalcie.

Co zrobić by zima nie zaskoczyła drogowców?
Co zrobić by zima nie zaskoczyła drogowców?© Getty Images | Yalana

Jak działa ta technologia? Do asfaltu, przed jego utwardzeniem, dodaje się mikrokapsułki zawierające mieszankę soli. Głównym składnikiem jest octan sodu, a wśród innych elementów znajdują się dwutlenek krzemu, wodorowęglan sodu oraz wielkopiecowy żużel, wszystkie te substancje powleczone są polimerem.

Jak wypadły zimowe testy?

Podczas przeprowadzonych testów, część tradycyjnych składników asfaltowych została zastąpiona przez mikrokapsułki. Rezultat? Ta technologia skutecznie topi śnieg i zapobiega tworzeniu się lodu na dłuższą metę. Nawet pięciocentymetrowa warstwa asfaltu z kapsułkami okazała się wystarczająca, aby zapobiec akumulacji śniegu, w przeciwieństwie do konwencjonalnej nawierzchni, która wymagałaby odśnieżania.

Schemat asfaltu przeciwoblodzeniowego
Schemat asfaltu przeciwoblodzeniowego© Licencjodawca | ACS Omega

Warto zwrócić uwagę, że używane w miksturze materiały są relatywnie tanie oraz pozyskiwane z odpadów, co czyni z tego rozwiązania praktyczną i ekonomiczną opcję. Koszty budowy takich dróg nie powinny znacząco wzrosnąć, a redukcja wydatków na zimowe utrzymanie dróg może być znaczna. Mimo że potrzebne są dalsze testy, naukowcy zakładają, że właściwości odladzające pięciocentymetrowej warstwy asfaltu utrzymają się przez siedem do ośmiu lat, co stanowiłoby istotne osiągnięcie.

technologianewssamochody
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.