Pachnący asfalt. Polski wynalazek zmieni oblicze branży

Strona głównaPachnący asfalt. Polski wynalazek zmieni oblicze branży
23.08.2021 12:53
Pachnący asfalt Budimex i LOTOS asfalt
Pachnący asfalt Budimex i LOTOS asfalt
Źródło zdjęć: © Budimex

Pachnący asfalt powstał w wyniku współpracy LOTOS Asfalt i Budimex. Polski wynalazek ma cechować się zapachem kwiatów. Jego celem jest znaczne poprawienie warunków, w których pracować muszą zatrudnieni przy produkcji mas bitumicznych i budowie dróg.

bESrFnfp

Pachnący asfalt to owoc współpracy firm LOTOS Asfalt i Budimex. Choć związki lotne, które uwalnia gorący asfalt podczas jego produkcji i budowy dróg, nie są szkodliwe, ich wdychanie nie jest przyjemne. Problemem jest specyficzny zapach, który może być duszący. Wspomniane przedsiębiorstwa postanowiły rozwiązać ten problem.

Aby zapewnić odpowiedni komfort pracy, zdecydowano się na wdrożenie nowego produktu. Mowa tu o asfalcie drogowym 35/50, który cechuje się znacznie niższą intensywnością zapachową, co powinno wpłynąć pozytywnie na efektywność pracowników.

- Nasza firma szczególnie dba o środowisko naturalne i komfort pracowników, a politykę zrównoważonego rozwoju realizuje z sukcesem od wielu lat poprzez produkcję, wdrażanie i promowanie innowacyjnych ekologicznych produktów do budowy dróg. Do oceny nowego wyrobu podeszliśmy w oparciu o posiadane doświadczenie z asfaltem PS 95/35 S. Dodatek zastosowany w asfalcie o obniżonej intensywności zapachowej stanowi mieszaninę naturalnych i syntetycznych olejków eterycznych i ma przyjemny kwiatowy aromat - mówi Cezary Godziuk, prezes zarządu LOTOS Asfalt.

bESrFnfr

Wykorzystane w specjalnym asfalcie związki pełnią dwie funkcje. Większość z nich ma na celu przede wszystkim neutralizować nieprzyjemny zapach samego asfaltu. Wchodzą one w reakcje ze związkami zapachowymi i ograniczają ich rozprzestrzenianie się. Reszta związków ma na celu nadanie przyjemnego zapachu asfaltowi. Jak zauważa Sławomir Szpak, zastępca kierownika robót z Budmiex SA, pracownicy odczuli różnicę.

- Praca z mieszanką zawierającą asfalt o obniżonej intensywności zapachowej była inna, tj. wyraźne dało się odczuć, że nie ma charakterystycznego zapachu tradycyjnego asfaltu. Miejscami było czuć zapach kwiatów, co sprawiało, iż praca była przyjemniejsza.

Firma Budimex jest zadowolona po pierwszych testach nowej zapachowej mieszanki. Jak mówi Ewelina Karp-Kręglicka, dyrektor Bura Zakupów, Jakości i Ochrony Środowiska w firmie, oferta mieszanek Budimexu ma zostać wzbogacona o nowy, pachnący asfalt. Nowy produkt zostanie wprowadzony na szeroką skalę.

Udostępnij:
bESrFnfB
Komentarze (2)
bESrFngn