Energia elektryczna ze śniegu? Japończycy już nad tym pracują
Rosnące ceny energii elektrycznej pochodzącej z konwencjonalnych źródeł są jednym z czynników, który zachęca naukowców z całego świata do poszukiwania tańszych, bezpieczniejszych i bardziej ekologicznych rozwiązań. Jeden z takich pomysłów badają naukowcy z Japonii. Chcą "zamieniać" śnieg w energię elektryczną.
Niecodzienny pomysł na pozyskiwanie energii elektrycznej opisał The Japan Times. Zgodnie z opublikowanymi informacjami, naukowcy z miasta Aomori, leżącego w północnej części wyspy Honsiu, rozpoczęli badania nad wytwarzaniem energii elektrycznej ze śniegu. W ten sposób chcą walczyć z potencjalnymi niedoborami energii, a także ogromną ilością śniegu w regionie. Zwłaszcza że miasto uznaje się za jedno z najbardziej śnieżnych miejsc na świecie.
Należy odnotować, że Japonia kupuje w Rosji ok. 15 proc. potrzebnego jej węgla, a w kwietniu ub.r. nie zdecydowała się dołączyć do embarga Zachodu z obawy przed wzrostem cen tego surowca. Poszukiwanie alternatywnych źródeł energii może wydawać się więc wskazane dla Tokio, gdyż pozwoli uniezależnić mu się od Moskwy.
"Japończycy chcą wytwarzać energię elektryczną ze śniegu
Jak donosi serwis Interesting Engineering, szacuje się, że każdego roku w Aomori spada od 7 do nawet 8 metrów śniegu. The Japan Times dodaje, że "w poprzednim roku podatkowym, który zakończył się w marcu ubiegłego roku, koszty odśnieżania wzrosły do rekordowego poziomu 5,9 miliarda jenów", czyli około 200 milionów złotych. Ogromna ilość śniegu z Aomori jest zazwyczaj zbierana przez pługi oraz ciężarówki i wrzucona do morza. To niezwykle czasochłonne i jednocześnie kosztowne działania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
ZOBACZ TAKŻE: Kamienie milowe w technologii - rozmowa z dr. Tomaszem Rożkiem
Zespół naukowców ze start-upu Forte Co. i University of Electro-Communications w Tokio uważa, że śniegu można wykorzystać w zupełnie inny sposób i zamienić go w energię elektryczną "poprzez wykorzystanie różnicy temperatur między zmagazynowanym śniegiem a otaczającym [red. go] powietrzem". W połowie grudnia 2022 r. eksperci rozpoczęli badania nad tą metodą. W ich trakcie wykorzystają duże ilości śniegu i zewnętrznego powietrza do napędzania turbiny wytwarzającej energię elektryczną.
Śnieg umieszczono w basenie na terenie opuszczonej szkoły podstawowej. Sam basen został zabezpieczony materiałami izolacyjnymi, które mają utrzymać temperaturę spiętrzonego śniegu. W śniegu, będącym źródłem zimnego powietrza, zostaną umieszczone rurki do wymiany ciepła. Różnica temperatur pomiędzy śniegiem a powietrzem ogrzewanym przez Słońce zostanie wykorzystana do wytworzenia prądu konwekcyjnego w chłodziwie wewnątrz turbiny. Prąd konwekcyjny pozwoli na obracanie turbiny w celu wytworzenia energii elektrycznej.
Naukowcy szacują, że metoda wytwarzania energii ze śniegu może osiągnąć taką samą wydajność jak w przypadku elektrowni słonecznych. Wyzwaniem jest jednak przechowywanie śniegu oraz uzyskiwanie dużych różnic temperatur. Z tego powodu japońscy badacze rozważają również uwzględnienie ciepła pochodzącego z gorących źródeł. W swoim pomyśle widzą duży potencjał, a jak zaznaczył Jun Kasai, prezes start-upu Forte Co. nowy system wytwarzania energii elektrycznej może stanowić "rozwiązanie dla krajów europejskich stojących w obliczu kryzysu energetycznego w wyniku wojny na Ukrainie".
Karolina Modzelewska, dziennikarka Gadżetomanii