Czy warto odśnieżać fotowoltaikę? Sprawdź, nim spadnie śnieg

Na pierwszy rzut oka, odśnieżanie paneli fotowoltaicznych może wydawać się trudnym zadaniem. Konieczność wejścia na dach i usunięcia pokrywy śnieżnej jest nie lada wyzwaniem. Przed podjęciem takich kroków warto się jednak zastanowić, czy rzeczywiście potrzeba odśnieżać panele słoneczne.

Czy odśnieżanie fotowoltaiki ma sens?
Czy odśnieżanie fotowoltaiki ma sens?
Źródło zdjęć: © Getty Images | Imagesines

Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych może poprawić ilość generowanej przez instalację energii elektrycznej w trudnych, zimowych warunkach. Zimą instalacje fotowoltaiczne już i tak nie działają na pełnych obrotach z powodu krótkich dni, a śnieg dodatkowo obniża ich wydajność. Czy zatem odśnieżanie paneli rzeczywiście ma sens? Od listopada do lutego instalacje fotowoltaiczne produkują mniej energii elektrycznej. Wynika to z gorszego nasłonecznienia oraz stosunkowo krótkich dni. Panująca w tym okresie pochmurna pogoda również nie sprzyja produkcji energii, a pokrycie paneli śniegiem całkowicie odcina je od światła.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Krótka piłka, czyli iOS vs. Android - Historie Jutra napędza PLAY #4

Czy warto odśnieżać fotowoltaikę zimą?

Odpowiedź na pytanie, czy warto odśnieżać panele fotowoltaiczne, można otrzymać, analizując ilość energii generowanej przez instalację w ciągu roku. Właściciel fotowoltaiki może sprawdzić dane produkcji energii i porównać je np. na podstawie poszczególnych miesięcy.

Portal OZEProjekt.pl zaprezentował wykresy dotyczące produkcji energii z fotowoltaiki w 2020 roku. Zauważono, że w okresie zimowym instalacje fotowoltaiczne wytwarzają mniej energii. W styczniu, lutym, listopadzie i grudniu dostarczono mniej energii, niż w marcu, który także nie zawsze obfituje w dobre warunki pogodowe. Wykresy pokazują, że ilość energii wytwarzanej w pierwszym i czwartym kwartale tego roku była niższa niż połowa produkcji z drugiego lub trzeciego kwartału.

Wykresy przedstawiające produkcję energii elektrycznej przez mikroinstalację fotowoltaiczną w roku 2020
Wykresy przedstawiające produkcję energii elektrycznej przez mikroinstalację fotowoltaiczną w roku 2020

Z tych danych wynika, że zimą instalacje fotowoltaiczne nie osiągają pełnej wydajności. Choć odśnieżenie paneli nieznacznie poprawi ich wyniki, nie wpłynie to w sposób znaczący na całoroczne bilanse energii. Po całym zimowym miesiącu można spodziewać się energii porównywalnej do tej, którą można uzyskać w kilka słonecznych dni lata.

Czy jest szansa na to, że śnieg zsunie się sam?

Bogdan Szymański, autor książki Instalacje Fotowoltaiczne, zauważył w serwisie GlobEnergia, że śnieg nie stanowi istotnego problemu dla instalacji fotowoltaicznej. Fotowoltaika dzięki swojej konstrukcji umożliwia szybkie zsuwanie się śniegu z paneli.

W przypadku, gdy panele są zasypane śniegiem, promieniowanie częściowo dociera do modułów, co minimalnie uruchamia produkcję energii. Gdy śnieg zaczyna się zsuwać, diody odcinają poszczególne obwody, co skutkuje przekształcaniem części światła w ciepło, przyspieszając zsuwanie się śniegu. Śnieg rzadko pozostaje długo na panelach fotowoltaicznych - podsumował Szymański.

Czy to konieczność?

Nie jest łatwo rozstrzygnąć, czy odśnieżanie paneli fotowoltaicznych jest konieczne. Dla instalacji zamontowanej na gruncie, usunięcie śniegu nie stanowi wyzwania i można tego dokonać przy użyciu odpowiedniego sprzętu, np. miękkiej miotły. Taka operacja zajmuje kilka minut, nie stwarzając żadnego zagrożenia.

Sytuacja jest inna, gdy mówimy o instalacjach na dachach. Prace na wysokości są związane z ryzykiem wypadku, dlatego warto dobrze rozważyć, czy jest to warte wysiłku. Z uwagi na marginalne korzyści płynące z odśnieżania paneli fotowoltaicznych, zaleca się unikanie wchodzenia na śliski dach w celu usunięcia warstwy śniegu. Wartość dodana tej pracy jest niewielka, a ryzyko wypadku jest znaczące.

newsenergetykafotowoltaika

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.