Najbardziej niebezpieczne oszustwa internetowe 2010 roku [TOP 10]

W oszustwach internetowych jest jak w modzie - zawsze jest jakiś trend. Swego czasu modny był ziemniak zamiast telefonu z Allegro. Co jest na topie w tym roku? Ku przestrodze prezentujemy 10 najbardziej niebezpiecznych przekrętów webowych.

Mikołaj (Fot. Flickr/kevindooley/Lic. CC by)
Mikołaj (Fot. Flickr/kevindooley/Lic. CC by)
Mariusz Kosakowski

19.11.2010 | aktual.: 14.01.2022 14:31

iPad do wygrania

iPad (Fot. Flickr/Incase/Lic. CC by)
iPad (Fot. Flickr/Incase/Lic. CC by)

Listę najbardziej niebezpiecznych oszustw tego sezonu otwiera iPad, który jest oferowany „za darmo”. Według McAfee Labs, oszustwo polega na wysłaniu do konsumenta e-maila z ofertą. W e-mailu „szczęśliwiec” jest proszony o zakup dowolnego produktu i podanie numeru karty kredytowej.

Efekt? Często cała sprawa kończy się zgłoszeniem kradzieży numeru karty kredytowej i wielkim bólem głowy.

Problem pojawia się również w serwisach społecznościowych. Tu, aby stać się posiadaczem iPada, trzeba rozwiązać quiz i podać numer telefonu komórkowego w celu powiadomienia o ewentualnej wygranej. W rzeczywistości internauta wyraża zgodę na naliczanie 10 dolarów tygodniowo na swoim rachunku.

„Pomocy! Oszukali mnie”

Wnuczek (Fot. Flickr/Don LaVange/Lic. CC by)
Wnuczek (Fot. Flickr/Don LaVange/Lic. CC by)

Oszustwo przypomina metodę „na wnuczka”. Polega ono na wysyłaniu e-maili z rozpaczliwymi prośbami o pieniądze - nieszczęśliwiec padł ofiarą oszustwa i nie ma za co wrócić z obcego kraju do domu. Firma McAfee Labs zanotowała ostatnio wzrost liczby takich oszustw - przewiduje, że apogeum przypadnie na zimowy sezon urlopowy.

Bon zakupowy na Facebooku

Sklep (Fot. Flickr/Jungle Jim's International Market/Lic. CC by)
Sklep (Fot. Flickr/Jungle Jim's International Market/Lic. CC by)

Cyberprzestępcy wykorzystują miejsca takie jak Facebook do rozsyłania ofert bonów na zakupy. Bon opiewa na wartość 1000 dolarów i jest przeznaczony na pierwszych 20 000 osób, które podadzą swoje dane osobowe i rozwiążą serię quizów. Cel? Kradzież danych osobowych, a następie ich sprzedaż.

Oszustwo na pracę w domu

Biurko (Fot. Flickr/mark sebastian/Lic. CC by)
Biurko (Fot. Flickr/mark sebastian/Lic. CC by)

Takie ogłoszenia pojawiały się w serwisie Twitter. Oszuści kierujący się chęcią znalezienia pracy przez innych w procesie rekrutacyjnym prosili o adres e-mail, adres zamieszkania oraz numer identyfikacyjny. Wyłudzali w ten sposób dane osobowe.

Podejrzane oferty wakacji

Wakacje (Fot. Flickr/Wolfgang Staudt/Lic. CC by)
Wakacje (Fot. Flickr/Wolfgang Staudt/Lic. CC by)

Ten przekręt polega na podsunięciu szukającemu wakacyjnego wyjazdu witryny, na której widnieje tania oferta wczasów. Jedynym wymaganiem jest wpłacenie zaliczki na wskazane konto. Oczywiście potem oferta staje się nieaktualna, a pieniądze przepadają.

Uwaga na e-kartki

Pocztówka (Fot. Flickr/Dave/Lic. CC by)
Pocztówka (Fot. Flickr/Dave/Lic. CC by)

Kolejnym zagrożeniem są e-kartki, czyli łatwy, przyjemny, miły dla oka sposób składania życzeń czy przesyłania pozdrowień. Sieciowi oszuści często zamieszczają fałszywe linki, które zamiast prowadzić do kartek, kierują użytkowników na strony z wirusami i złośliwym oprogramowaniem.

Prócz tego na ekranie monitora mogą pojawić się obsceniczne sceny, reklamy pop-up lub może zacząć się rozsyłanie e-maili z trefnymi linkami do osób z listy kontaktów.

Groźne gadżety świąteczne

Oszuści liczą na to, że natchnieni świąteczną atmosferą ludzie będą chętnie pobierać świąteczne tapety, dzwonki czy animacje. Szukając tych rzeczy w Sieci łatwo złapać wirusa.

Wi-Fi też bywa niebezpieczne

Strefa Wi-Fi (Fot. Flickr/Erin Pettigrew/Lic. CC by)
Strefa Wi-Fi (Fot. Flickr/Erin Pettigrew/Lic. CC by)

Tak się dzieje zwłaszcza podczas wakacji i świąt, kiedy masa ludzi korzysta z lotnisk, a na nich z sieci bezprzewodowych. Tą właśnie drogą cyberprzestępcy szukają możliwości włamania się do komputerów i kradzieży danych.

Żerowanie na biednych

Dzieci (Fot. Flickr/Cambodia4kids.org Beth Kanter/Lic. CC by)
Dzieci (Fot. Flickr/Cambodia4kids.org Beth Kanter/Lic. CC by)

Święta to nie tylko czas kupowania i masowej konsumpcji. To też czas pamięci o potrzebujących. Wiedzą to również oszuści, którzy podszywają się pod ludzi zbierających pieniądze dla potrzebujących. Najczęściej proszą o datki dla kombatantów, dzieci i ludzi poszkodowanych w katastrofach. McAfee prognozuje, że i w tym roku będzie podobnie.

Ziemniak zamiast telefonu

Ziemniak (Fot. Flickr/Peter M/Lic. CC by)
Ziemniak (Fot. Flickr/Peter M/Lic. CC by)

To już popularny przykład wskazujący na wzmożoną czujność, jaka powinna towarzyszyć korzystaniu z serwisów aukcyjnych. Oszuści wykorzystują do tego celu również inne strony internetowe, na których oferują produkty widmo po niskich cenach.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.