Najcieńsza lodówka świata – codziennie inna

Strona głównaNajcieńsza lodówka świata – codziennie inna
17.06.2010 08:30
żelowa lodówka
żelowa lodówka
Katarzyna Kieś
Katarzyna Kieś

Na czym opiera się działanie Bio-Robota - najcieńszej lodówki świata? W zasadzie nie wiadomo. Jedno jest jednak pewne: ten sprzęt codziennie wygląda inaczej.

Na czym opiera się działanie Bio-Robota - najcieńszej lodówki świata? W zasadzie nie wiadomo. Jedno jest jednak pewne: ten sprzęt codziennie wygląda inaczej.

Mowa tu oczywiście o koncepcie ( o którym wspomniał już Krzysiek), a nie o istniejącym już modelu. Projekt ów jest jednak na tyle dziw(acz)ny, że wart opisania. Lodówkę wymyśloną przez Jurija Dmitrieva, rosyjskiego designera przemysłowego, można potraktować jak pokaźnych rozmiarów obraz i po prostu powiesić na ścianie – w zależności od opcji: pionowo lub poziomo. Urządzenia, którego aż 90% powierzchni można wykorzystać do chłodzenia produktów, używa się banalnie prosto: w polimer znajdujący się na przedniej ściance lodówki wkłada się po prostu produkty spożywcze przeznaczone do schłodzenia. To wszystko. Syntetyk nie klei się ani nie posiada własnego zapachu. Tym samym „zatopiona” w nim żywność zachować ma swój naturalny aromat i wygląd.

Lodówka miałaby pobierać tak znikomą ilość prądu, że praktycznie można by ją zaliczyć do urządzeń bezkosztowych. Projektant jednak nie wyjaśnia zasad działania urządzenia. Uchyla jedynie rąbka tajemnicy, twierdząc, iż do zasilania urządzenia wykorzystywane byłoby zjawisko luminescencji.

To trochę za skąpe wyjaśnienie, by od razu interesować się tym oryginalnym pomysłem. Jeśli zaś ktokolwiek wpadłby na pomysł wypróbowania lodówki w praktyce, musiałby się dobrze zastanowić, czy odpowiadałby mu widok zanurzonej w żelu żywności.

Jeśli jednak można wyjaśnić sobie fakt chłodzenia żywności stałej w opisywany sposób, abstrakcją wydaje mi się możliwość schładzania w tym koncepcie potraw półpłynnych i płynnych.

Źródło: Ecofriend

Udostępnij:
Komentarze (0)