Najcieńsze głośniki świata!

Nagranie, zamieszczone u góry przedstawia łopoczącą flagę, która jest jednocześnie głośnikiem. Została podłączona, do Ipoda jednego z naukowców. Więcej szczegółow w dalszej części posta.

Marek Maruszczak

21.11.2008 07:30

carbon nanotube speaker

Nagranie, zamieszczone u góry przedstawia łopoczącą flagę, która jest jednocześnie głośnikiem. Została podłączona, do Ipoda jednego z naukowców. Więcej szczegółow w dalszej części posta.

Nie pytajcie nas, jaki naukowiec słucha takiej muzyki. Ważne, że był w stanie przyczynić się do powstania tego wynalazku.

Naukowcy odkryli, że pewien rodzaj cienkich nanorurek po przepuszczeniu przez niego prądu o odpowiedniej częstotliwości emituje głośny dźwięk. Z nanorurek udało się stworzyć przeźroczysty, elastyczny materiał.

Nowy węglowy materiał jest tysiąc razy cieńszy od ludzkiego włosa. Według słów jego twórców oferuje jakość podobną do konwencjonalnych głośników. Jednocześnie nie zawiera żadnych ruchomych części czy magnesów. Flaga została tylko pokryta warstwą tego materiału. Nie jest w całości wykonana z nanorurek.

Możliwości, jakie niesie ze sobą odkrycie są ogromne. Od grających ubrań po dźwięk wprost z ekranów telewizorów.

Istnieje mnóstwo potencjalnych zastosowań dla tego materiału. Kilka wymieniliśmy powyżej, a do czego wy wykorzystalibyście nano-głośniki?

Źródło: Noise Addicts

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.