Najgroźniejsze i najbardziej znane wirusy oraz robaki komputerowe [TOP 10]

Pojawiają się, by niszczyć dane, wykradać informacje na temat kart kredytowych, służą jako element cyberwojny. Wirusy mogą mieć ciekawe właściwości. Jakie? O tym w zestawieniu 10 najbardziej znanych robaków.

Wirus (Fot. Flickr/Nils Geylen/Lic. CC by)
Wirus (Fot. Flickr/Nils Geylen/Lic. CC by)
Mariusz Kosakowski

02.01.2011 | aktual.: 14.01.2022 14:18

I love you

I love you (Fot. Flickr/ruurmo/Lic. CC by)
I love you (Fot. Flickr/ruurmo/Lic. CC by)

Dekadę temu w USA narodził się najsłynniejszy z wirusów – I love you. Jego autor – student z Filipin – rozsiewał go za pomocą poczty e-mail, w nazwie wpisując „I love you”. Tym sposobem zainfekował miliony komputerów w jedną noc.

Wirus przedostawał się na komputer użytkownika w postaci pliku „LOVE-LETTER-FOR-YOU.TXT.vbs”. Nadpisywał on przechowywane pliki np. JPG i rozsyłał się dalej do osób z listy kontaktowej. Mutacje wirusa unieruchamiały prywatne komputery, sieci lokalne i serwery pocztowe. Od 2000 r. nie doczekał się godnego następcy.

Conficker

Conficker
Conficker

Robak siał spustoszenie w 2009 roku w Europie. Najbardziej dał się we znaki francuskiej Marynarce Wojennej, brytyjskiemu Ministerstwu Obrony i norweskiej policji. Rozprzestrzenił się w ponad 200 krajach, a w nich na milionach komputerów i serwerów.

Był tym bardziej uciążliwy, że łączył w sobie techniki wykorzystywane przez wirusy i konie trojańskie. Robak blokował możliwość aktualizacji systemu i atakował programy przeciw złośliwemu oprogramowaniu.

Melissa

MS Word (Fot. Flickr/Rob Enslin/Lic. CC by)
MS Word (Fot. Flickr/Rob Enslin/Lic. CC by)

Melissa – nazwa pochodzi od egzotycznej tancerki z Florydy – został okrzyknięty najbardziej plennym wirusem. Stworzony w USA w 1999 r., przenikał do dokumentów utworzonych w programach Word, Excel i Outlook.

Był jednym z pierwszych, który masowo rozprzestrzeniał się za pomocą poczty. Zaraził milion komputerów w samych Stanach Zjednoczonych. Sprawił, że ludzie stali się bardziej podejrzliwi wobec e-maili.

Mydoom

Spam (Fot. Flickr/Sean Murray/Lic. CC by)
Spam (Fot. Flickr/Sean Murray/Lic. CC by)

Powstał w 2004 r. w Rosji. Był wykorzystywany przez spamerów do szybkiego rozsyłania śmieciowej poczty e-mail. Wiadomości zawierały następujący komunikat: „Andy po prostu wykonuje swoją pracę. To nic osobistego”.

Robak potrafił przejąć kontrolę nad zainfekowanym komputerem. Uważa się, że do jego rozprzestrzeniania przyczynił się program Kazaa. Ofiarą padł m.in. Microsoft.

SQL Slammer

Serwery (Fot. Flickr/twicepix/Lic. CC by)
Serwery (Fot. Flickr/twicepix/Lic. CC by)

Powstał w Wielkiej Brytanii w 2003 r. Metoda jego działania polegała na losowym wyborze numeru IP i bombardowaniu serwera krótkimi fragmentami kodu. Serwer w wyniku sztucznego ruchu był spowalniany. O działaniu robaka przekonały się m.in. Bank of America i Continental Airlines.

Robak działał niesamowicie szybko. Zarażał ponad 75 000 komputerów w 10 minut.

Mariposa

Karta kredytowa (Fot. Flickr/The Consumerist/Lic. CC by)
Karta kredytowa (Fot. Flickr/The Consumerist/Lic. CC by)

Botnet stworzony najprawdopodobniej w Hiszpanii. Jego autorem jest rzekomo 23-letni haker. Wirus rozprzestrzenił się na 190 krajów, w których zainfekował 12,7 mln komputerów.

Był stworzony głównie do kradzieży numerów kont i innych informacji bankowych.

Czarnobyl

Elektrownia (Fot. Flickr/Orion Montoya/Lic. CC by)
Elektrownia (Fot. Flickr/Orion Montoya/Lic. CC by)

Wirus określany również jako CIH, powstał na Tajwanie w 1998 r. Spowodował straty na sumę 80 milionów dolarów. Infekował dyski twarde systemów Windows 95, 98, ME, uszkadzając pliki odpowiedzialne za start systemu.

Po raz pierwszy robak uderzył w rocznicę awarii elektrowni atomowej w Czarnobylu, jednak jego nazwa to czysty zbieg okoliczności.

Anna Kournikova

Anna Kournikova
Anna Kournikova

Wirus wykorzystujący sławę rosyjskiej tenisistki powstał w Holandii w 2001 r. Metoda ataku była dziecinnie prosta - polegała na wysłaniu w załączniku zdjęcia tenisistki. Chcący ucieszyć oko użytkownik otwierał plik i doprowadzał do zainfekowania wszystkich osób z książki adresowej.

Na podobnej zasadzie działały Jennifer Lopez i Britney Spears ;).

Morris Internet Worm

Ojciec (Fot. Flickr/Jim Champion/Lic. CC by)
Ojciec (Fot. Flickr/Jim Champion/Lic. CC by)

Uznawany za ojca wszystkich robaków Morris powstał w USA w 1988 r. Jego najgłośniejszą ofiarą stała się agencja lotów kosmicznych NASA. Oprócz tego zainfekował 6000 komputerów i spowodował straty rzędu 100 milionów dolarów.

Barrotes

Więzienie (Fot. Flickr/Derek Key/Lic. CC by)
Więzienie (Fot. Flickr/Derek Key/Lic. CC by)

Wirus powstał w 1993 r. w Hiszpanii. Działał, uniemożliwiając użytkownikowi dostęp do danych na dysku twardym. Na monitorach zainfekowanych maszyn pojawiały się pionowe paski. To aluzja do tego, że dane użytkownika trafiły do niewoli.

Źródło: complex.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.