Najlepsza iluzja optyczna 2021 roku. Gdzie jest królowa?

Spośród nagrań, zakwalifikowanych do finału konkursu organizowanego przez Neural Correlate Society, naukowcy wyłonili najlepszą iluzję optyczną 2021 roku. Jest naprawdę niesamowita.

Najlepsza iluzja optyczna 2021 roku - co się stało z królową?
Najlepsza iluzja optyczna 2021 roku - co się stało z królową?
Źródło zdjęć: © Neural Correlate Society
Łukasz Michalik

30.12.2021 21:46

Neural Correlate Society to organizacja non-profit, która za cel stawia sobie promocję badań, związanych z ludzką percepcją i procesami poznawczymi. Jednym z jej działań jest organizowany co roku konkurs na najlepszą iluzję optyczną.

Biorą w nim udział badacze, którzy wykorzystując wiedzę na temat naszej percepcji przygotowują prezentacje, wyglądające jak magiczne sztuczki. Podbudowane naukową wiedzą iluzje rokrocznie robią niesamowite wrażenie.

W tym roku zwyciężyła iluzja "The Phantom Queen". Przedstawia szachownicę i jej odbicie w lustrze. Na szachownicy nie ma jednak królowej, którą widzimy na odbiciu. Iluzja była możliwa do wykonania dzięki osłonie, która działa, kiedy na szachownicę i lustro patrzymy pod odpowiednim kątem.

Drugie miejsce w konkursie zajęła animacja "The Changing Room Illusion", którą przygotował Michael A. Cohen z Amherst College/MIT. Przedstawia ona pokój, którego wyposażenie w ciągu kilkunastu sekund ulega znacznym zmianom, jednak są one dokonywane w taki sposób, że większości z nich nie dostrzegamy.

Ostatnie miejsce na podium zajęła animacja "The Double Ring Illusion", którą przygotowali Dawei Bai i Brent Strickland z PSL Research University. Zobaczymy na niej obracające się pierścienie. Choć ich animacje są takie same, nasz mózg różnie interpretuje kierunek obrotów, w zależności od położenia pierścieni.

Więcej iluzji, jak również prezentacje iluzji z poprzednich lat, można zobaczyć na stronie konkursu.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.