Najlepsze darmowe programy dla Windows [TOP 10]

Najlepsze darmowe programy dla Windows [TOP 10]

Nośniki danych (Fot. Flickr/Señor Codo/Lic. CC by-sa)
Nośniki danych (Fot. Flickr/Señor Codo/Lic. CC by-sa)
Łukasz Michalik
09.12.2010 09:49, aktualizacja: 14.01.2022 14:25

Przedstawiamy Wam listę 10 "obowiązkowych" aplikacji, które powinien mieć u siebie każdy użytkownik Windowsa. Wszystkie są proste w obsłudze, nie obciążają systemu operacyjnego i stanowią świetne alternatywy dla komercyjnych wersji. Sprawdź, na które darmowe programy warto zwrócić uwagę!

Przedstawiamy Wam listę 10 "obowiązkowych" aplikacji, które powinien mieć u siebie każdy użytkownik Windowsa. Wszystkie są proste w obsłudze, nie obciążają systemu operacyjnego i stanowią świetne alternatywy dla komercyjnych wersji. Sprawdź, na które darmowe programy warto zwrócić uwagę!

Praca na komputerze oznacza z reguły konieczność korzystania z pakietu biurowego. Niestety, Microsoft wysoko ceni swojego Office'a. Zakup licencji, nawet po uwzględnieniu różnych zniżek (np. dla studentów), nadal jest sporym wydatkiem.

O miano godnego zastępcy od wielu lat walczy OpenOffice, a właściwie - po kolejnej zmianie nazwy - OpenOffice.org. Ten rozbudowany pakiet biurowy w założeniu ma stanowić w pełni funkcjonalny i darmowy odpowiednik Microsoft Office'a.

OpenOffice.org oferuje edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, edytor grafiki, program do tworzenia baz danych i edytor prezentacji. Jak widać, zawierający darmowe programy pakiet ma wszystko to, co najważniejsze w popularnych edycjach Office'a.

Zadowoleni powinni być zwłaszcza użytkownicy starszych wersji pakietu Microsoftu - interfejs OpenOffice.org jest zbliżony do tego znanego z Office'a 2007. Niewątpliwą zaletą jest również obsługa większości formatów plików używanych przez aplikacje Microsoftu.

Warto pamiętać, że OpenOffice.org w przypadku bardziej zaawansowanych zastosowań, jak np. bazy danych, nie jest w pełni kompatybilny z Office'em. Mogą również zdarzać się problemy z właściwym formatowaniem danych, jednak z punktu widzenia przeciętnego użytkownika nie ma to większego znaczenia.

Synonimem komputerowej obróbki zdjęć i grafiki od lat pozostaje Photoshop. To potężne narzędzie bardzo często używane jest do zastosowań, które tylko w niewielkim stopniu wykorzystują jego możliwości. Nie warto przecież strzelać z armaty do wróbla! :D Tym bardziej, że istnieją darmowe programy oferujące najważniejsze funkcje.

Znanym i cenionym edytorem grafiki jest GIMP. Ta pierwotnie stworzona dla Linuksa aplikacja stanowi doskonały wybór dla każdego, kto pod pojęciem "edycja grafiki" rozumie coś więcej niż tylko korekcję czerwonych oczu na zdjęciach - dzięki bibliotece dodatków GIMP oferuje niemal nieograniczone możliwości.

Paint.NET
Paint.NET

Trochę mniej rozbudowany jest program Paint.NET. Pierwotnie stworzony jako zamiennik dla windowsowego Painta, program okazał się doskonałym narzędziem do prostej edycji zdjęć i grafiki. Choć profesjonaliści docenią elastyczność GIMP-a, możliwości, które zapewnia Paint.NET, również budzą uznanie.

Jest to bardzo "lekka" aplikacja - plik instalacyjny zajmuje jedynie 3,5 MB, a program zapewnia m.in. obsługę warstw, zaznaczanie magiczną różdżką i obsługę kilkuset zwiększających jego możliwości pluginów.

Przez wiele lat synonimem programu do odtwarzania muzyki był Winamp. Niestety, aplikacja zaczęła cierpieć na podobne dolegliwości co jej rówieśnicy - GG i ICQ. Pojawiło się wiele różnych opcji, dodatkowych okienek, egzotycznych formatów...

W rezultacie prosty i dobry program stał się zasobożernym, multimedialnym kombajnem. Na szczęście Sieć nie znosi próżni i miejsce Winampa zajęły inne, równie dobre darmowe programy. Wśród nich ciekawą propozycją jest foobar2000.

Ten niewielki odtwarzacz muzyki może na początku nieco razić swoją prostotą. To jednak tylko pozory - foobar2000 jest prosty, ale nie prymitywny. Podstawowy wygląd i możliwości programu wystarczą każdemu, kto chce po prostu odtwarzać swoją kolekcję muzyki lub radio internetowe.

Wszyscy potrzebujący bardziej rozbudowanych funkcji mogą niemal dowolnie konfigurować i rozbudowywać foobara za pomocą niezliczonych wtyczek.

Systemowe narzędzia oferowane przez Windowsa do obsługi plików nie grzeszą funkcjonalnością. Wykonanie większej liczby działań za pomocą Eksploratora Windows może wystawić cierpliwość użytkownika na sporą próbę.

Już w zamierzchłych czasach, gdy interfejsy okienkowe nie były jeszcze standardem, ktoś wpadł na pomysł, aby zarządzać plikami za pomocą dwóch paneli - okien, z których jedno przedstawiało katalog źródłowy, a drugie docelowy.

Pierwszym popularnym programem tego typu był Norton Commander. W czasach Windowsa jego godnym zastępcą został Total Commander (którego pierwotna nazwa - Windows Commander - musiała zostać zmieniona po interwencji Microsoftu). Total Commander bardzo ułatwia poruszanie się w gąszczu plików i katalogów. Niestety - ma jedną wadę - jest płatny.

Choć antypirackie zabezpieczenia programu można uznać za iluzoryczne, warto oszczędzić sobie rozterek moralnych i sprawdzić, czy istnieją darmowe programy tego typu. Dla osób przyzwyczajonych do funkcji Total Commandera dobrą propozycją będzie jego bezpłatny odpowiednik - Unreal Commander.

Darmowa aplikacja oferuje podobny zestaw podstawowych funkcji i dwupanelowy interfejs. Dodatkową zaletą Unreal Commandera jest obsługa wtyczek przeznaczonych dla Total Commandera.

Jednym z najbardziej niezbędnych programów, które powinny działać na każdym komputerze, jest antywirus. Niestety, za bezpieczeństwo i efektywną ochronę przed wszelkimi sieciowymi zagrożeniami trzeba zazwyczaj słono zapłacić.

Rozwiązaniem tego problemu są darmowe programy antywirusowe. Poza znanymi i popularnymi, jak Microsoft Security Essentials czy Avast, na uwagę zasługuje między innymi AVG.

Aplikacja zasłynęła przed kilku laty funkcją LinkScanner, która - choć zapewniała użytkownikom wysoki poziom bezpieczeństwa - utrudniała życie właścicielom serwisów internetowych. Wśród programów antywirusowych AVG wyróżnia się nie tylko skutecznością, ale - choć to zależy od wersji - również stosunkowo niewielkim obciążeniem systemu.

Dla każdego internauty istotny pozostaje fakt, że nawet darmowa wersja AVG, w połączeniu z kilkoma narzędziami oferowanymi przez Windows, radykalnie zwiększa bezpieczeństwo korzystania z Sieci.

Wartą uwagi aplikacją jest Notepad++, który łączy prostotę znanego z Windowsa Notatnika z rozbudowanymi możliwościami edytorów tekstu i programów pomagających tworzyć strony internetowe.

Choć istnieją inne darmowe programy o podobnych zastosowaniach, ze względu na swoje funkcje Notepad++ doskonale sprawdza się przy tworzeniu podręcznych notatek. Z powodzeniem można go również wykorzystać np. do tworzenia stron WWW.

Program góruje funkcjonalnością nad Notatnikiem, a jednocześnie zapewnia większą szybkość niż Word. Notepad++ umożliwia również dostęp do wielu niestandardowych, wyspecjalizowanych funkcji, obsługiwanych za pomocą wtyczek.

Przez długi czas najpopularniejszym programem do nagrywania płyt był Nero Burning ROM. Niestety, z biegiem czasu program stał się kombajnem, w którym mnogość funkcji utrudnia wykonywanie podstawowych czynności.

Na domiar złego Nero to program płatny. A skoro istnieją dobre, darmowe programy - zamienniki, to po co przepłacać? ;)

Niedawno opisywaliśmy darmowe programy do nagrywania płyt. Dla osób przyzwyczajonych do interfejsu Nero dobrą propozycją jest CDBurnerXP. Ten prosty program oferuje podstawowe opcje i stanowi doskonałą alternatywę dla liczącego niemal 600 MB Nero.

Niemal w każdym komputerze zainstalowany jest program do kompresji plików. I niemal w każdym, po jego uruchomieniu, pojawia się okienko zachęcające do kupienia pełnej wersji. ;) Alternatywą dla komercyjnych aplikacji, jak WinZip lub WinRAR, jest 7-Zip.

Ten niewielki program zapewnia obsługę większości popularnych formatów kompresji, udowadniając, że darmowe programy wcale nie muszą ustępować możliwościami swoim płatnym odpowiednikom.

Nie ma jednak róży bez kolców - choć 7-Zip otworzy i rozpakuje niemal każde archiwum, za jego pomocą można skompresować pliki jedynie do formatów 7z, ZIP, GZIP, BZIP2 i TAR. Brakuje więc RAR-a.

Osoby traktujące komputer jako domowe centrum rozrywki docenią uniwersalność programu VLC Media Player. Jest to odtwarzacz multimediów zintegrowany z pakietem kodeków. Dzięki temu nie musisz już zaprzątać sobie głowy ich poszukiwaniem i instalacją - VLC media player poradzi sobie sam. ;)

Bardziej zaawansowani użytkownicy docenią również rozbudowane możliwości aplikacji - VLC media player może służyć jako serwer multimediów, obsługując np. VOD.

System uruchamia się coraz wolniej, kilka działających równocześnie aplikacji wyraźnie traci na płynności, a na dysku zaczyna brakować miejsca? Na szczęście istnieją darmowe programy, które pomogą Ci rozwiązać te problemy. Dobrą propozycją jest w tym wypadku CCleaner - darmowy program narzędziowy.

CCleaner pozwala na wyczyszczenie rejestru ze zbędnych wpisów, umożliwia również usunięcie z dysku niepotrzebnych plików. Wiele programów w sposób niezauważalny dla użytkownika produkuje gigabajty danych w postaci plików dziennika, zrzutów pamięci, różnego rodzaju plików tymczasowych.

Nie zawsze pliki te są usuwane w prawidłowy sposób, w konsekwencji zaczynają zajmować coraz więcej miejsca. CCleaner pozwala szybko i skutecznie uporać się z tym problemem.

Jakie inne darmowe programy dla Windows zasługują Waszym zdaniem na miano kultowych? Piszcie w komentarzach - stworzymy na tej podstawie drugą część zestawienia :).

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)