Najlepsze filmy o rycerzach – top 10
25.06.2019 15:26, aktual.: 26.06.2019 10:51
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W światowej kinematografii rycerz jest jedną z kluczowych figur wielu filmów. Zazwyczaj mamy w tym wypadku do czynienia z kinem akcji. Zdarzają się również produkcje sensacyjne z wątkiem melodramatycznym. Spośród wielu obrazów wybraliśmy 10 najlepszych filmów o rycerzach, które zyskały miano kultowych.
"Siedmiu samurajów" / Schichinin no samurai (1954)
Niekwestionowanym królem w rankingu najlepszych filmów o rycerzach jest Akira Kurosawa. Na uwagę zasługuje większość jego arcydzieł ("Tron we krwi", "Harakiri", "Trzej niegodziwcy w ukrytej twierdzy" czy "Ran"). Pochodzący z Kraju Kwitnącej Wiśni reżyser wielokrotnie w swoich dziełach podkreślał rolę samuraja. Nie inaczej jest w kultowym filmie Akiry Kurosawy "Siedmiu samurajów".
"Siedmiu samurajów" to epicka opowieść należąca do kanonu kinematografii. Wielu współczesnych twórców (np. Quentin Tarantino) czerpie garściami właśnie z tego ponadczasowego dzieła. Historia ujęta w filmie jest tak naprawdę prosta, jednak sposób poetyckiego obrazowania stawia Kurosawę na pierwszym miejscu w wielu rankingach, nie tylko tych poświęconych kulturze japońskiej.
Mieszkańcy pewnej wioski od lat są napadani przez rabusiów, którzy kradną ich zbiory. Wieśniacy postanawiają wynająć tytułowych siedmiu samurajów i oferują im w zamian jedynie garstkę ryżu. Czy dzielnym samurajom uda się ocalić mieszkańców?
Na uwagę zwracają muzyka Fumio Hayasakiego, zdjęcia Asakazu Nakaiego oraz wspaniałe kreacje aktorskie.
"Królestwo niebieskie" / Kingdom of Heaven (2005)
Kolejnym świetnym reżyserem jest Ridley Scott, który stworzył epickie dzieło "Królestwo niebieskie". Po oscarowym "Gladiatorze" z 2000 roku poprzeczka była podniesiona niezwykle wysoko, jednak Scott poradził sobie świetnie.
Choć w niektórych momentach "Królestwo niebieskie" bardziej przypomina bajkę niż film historyczny, to nie wolno zapominać, że sztuka kina rządzi się swoimi prawami. Nie mamy do czynienia z dokumentem przedstawiającym tylko i wyłącznie prawdziwe informacje, ale z ciężkim dramatem. Sceny batalistyczne robią ogromne wrażenie, tym bardziej gdy obraz jest wyświetlany na dużym ekranie.
Akcja "Królestwa niebieskiego" rozgrywa się w średniowieczu. Kowal Balian traci żonę i dziecko. Zrozpaczonego mężczyznę odwiedza Godfryd z Ibelinu podający się za jego ojca. Chce, by syn dołączył do kolejnej wyprawy krzyżowej. Balian zgadza się, jednak dopiero po pewnym dramatycznym wydarzeniu, które staje się głównym motorem napędowym akcji.
W filmie Ridleya Scotta zagrali Liam Neeson, Edward Norton, Jeremy Irons, Eva Green oraz Orlando Bloom. Na uwagę zasługuje zwłaszcza wersja reżyserska "Królestwa niebieskiego", dzięki której widz poznaje motywacje bohaterów, a sceny walki są o wiele bardziej rozbudowane.
"Monty Python i Święty Graal" / Monty Python and the Holy Grail (1975)
Aby odetchnąć od ciężkich klimatów kina rycerskiego, w następnej kolejności warto zwrócić uwagę na brytyjski obraz członków grupy Monty Pythona. Kultowy film miał budżet w wysokości 230 tysięcy funtów, co nie dawało dużych szans na realizację wielkiego dzieła, jednak w tym przypadku zwyciężyła kreatywność.
Terry Gilliam i Jerry Jones podzielili się pracą reżyserską nad "Montym Pythonem i Świętym Graalem", wykorzystując wszelkie możliwe środki.
Film w absurdalny sposób rozprawia się z wszelkimi możliwymi legendami oraz stereotypami dotyczącymi rycerzy i wczesnego średniowiecza. Dowcipne dialogi oraz wyjście poza schematy filmowania sprawiają, że produkcję ogląda się z niezwykłą przyjemnością. Nie wolno jednak zapominać o tym, że humor brytyjski nie jest doceniany przez wszystkich widzów. Kultowego filmu o królu Arturze i jego rycerzach nie wolno jednak ominąć.
"Braveheart – waleczne serce" / Braveheart (1995)
"Braveheart – waleczne serce" to wyjątkowe dzieło Mela Gibsona, w którym reżyser zagrał główną rolę. Historia Szkocji w filmowej wersji odbiła się od ściany amerykańskiej widowni niezainteresowanej tą tematyką. Członkowie Akademii docenili jednak epicki rozmach produkcji oraz jej niewątpliwe walory artystyczne.
Film "Braveheart" dostał Oscara jako najlepszy obraz 1995 roku. Sam Gibson również został wyróżniony, podobnie jak charakteryzacja, zdjęcia oraz montaż dźwięku. Nie wolno też zapomnieć o przepięknej muzyce Jamesa Hornera, który nie dostał Oscara, jednak był nominowany jako autor najlepszej ścieżki dźwiękowej do obrazu dramatycznego.
Historia Williama Wallace'a jako walecznego rycerza, stającego do walki z tyranią Anglików, to spektakularne dzieło, nad którym zdecydowanie warto się pochylić.
"Krzyżacy" (1960)
W rankingu najlepszych filmów o rycerzach nie wolno nie wspomnieć o zrobionym z wielkim rozmachem filmie Aleksandra Forda. "Krzyżacy" jako lektura szkolna nie wszystkim przypadli do gustu, jednak produkcję z PRL-u ogląda się na wstrzymanym oddechu.
Przeniesienie na ekran jednej z najważniejszych polskich powieści na pewno sprawiało reżyserowi wiele problemów. Zachwytów jednak nie brakowało. Pojawiły się również drobne wpadki, które każdy kinoman bez trudu wyłapie. Najważniejsza jest jednak sama historia Juranda ze Spychowa, Zbyszka z Bogdańca oraz komtura Szczytna Zygryda de Lowe.
Film "Krzyżacy" często jest emitowany w telewizji z okazji ważnych wydarzeń. Jeśli wśród czytelników znajdzie się osoba, która jeszcze nie obejrzała polskiego filmu historycznego, szansa na pewno się znajdzie.
"Król Artur: Legenda miecza" / King Arthur: Legend of the Sword (2017)
"Król Artur: Legenda miecza" to zdecydowanie najmłodsza produkcja na liście kultowych filmów o rycerzach. Nie jest jednak ani pierwszą, ani tym bardziej ostatnią, która opowiada o królu Arturze i rycerzach Okrągłego Stołu.
Średniowieczną legendę postanowił wykorzystać sam Guy Ritchie znany z reżyserii takich filmów jak "Porachunki", "Przekręt" czy "Rock'N'Rolla". Twórca na swoim koncie ma również świetnego "Sherlocka Holmesa" z Robertem Downey Jr.
"Król Artur: Legenda miecza" to historia młodego Artura, który przypadkiem znajduje wyjątkowy miecz Excalibur. Dzięki zawziętości udaje mu się zjednoczyć lud, by pokonać władającego Anglią Vortigerna, który zabił rodziców Artura. W roli walecznego młodzieńca odnalazł się Charlie Hunnam.
"Trzynasty wojownik" / The 13th Warrior (1999)
Kolejna rycerska propozycja to "Trzynasty wojownik". Produkcja powstała na podstawie powieści Michaela Crichtona "Zjadacze umarłych".
Główny wątek fabularny obraca się wokół arabskiego poety Ahmeda Ibn Fahdlana, który kieruje swoje zainteresowanie w stronę niewłaściwej niewiasty. Mężczyzna zostaje wysłany w głąb Europy z misją dyplomatyczną.
Podczas tułaczki spotyka dwunastu wikingów pod wodzą Buliwyfa. Mężczyźni chcą obronić swój lud przed plemieniem kanibali. Według legendy uda im się to zrobić tylko z pomocą legendarnego trzynastego wojownika pochodzącego z odległych krain. Kto pamięta ten film z dzieciństwa? Kto go oglądał po kryjomu, by rodzice nie zauważyli?
"Trzynasty wojownik" z Antonio Banderasem to jeden z kultowych filmów końca lat 90., który zamyka pewien etap w kinematografii.
"Rycerz króla Artura" / First knight (1995)
Pozostając w klimacie lat 90., warto dać się uwieść magii średniowiecznej Anglii, w której spotykamy króla Artura, piękną Ginewrę i rycerza Lancelota.
Legendarny władca Anglii ma właśnie poślubić śliczną Ginewrę. Kiedy dziewczyna podróżuje do królewskiego zamku, zostaje pojmana przez zdrajcę Malaganta. Z opresji ratuje ją samotny rycerz Lancelot. Ginewra staje przed wyborem między królem a rycerzem. Tymczasem Malagant planuje zemstę.
"Rycerz króla Artura" to rewelacyjny film przygodowy z Seanem Connerym, Julią Ormond i Richardem Gerem, którego nie wszyscy kojarzą z takimi rolami. Gere w niecodziennej odsłonie (z dłuższymi włosami) wypada jednak całkiem dobrze.
"Joanna d'Arc" / Joan of Arc (1999)
Historia Joanny d'Arc była wielokrotnie ekranizowana. Pierwszy film o losach Francuzki "Joanna of Arc" pochodzi z 1985 roku. Na uwagę zasługuje przede wszystkim "Męczeństwo Joanny d'Arc" (1928) ze wspaniałą rolą Marii Falconetti, od której współcześni aktorzy mogliby się uczyć, dlaczego film jest prawdziwą sztuką.
Tematyką świętej zainteresował się również Luc Besson, który na granicy fantazji, historii i kiczu stworzył świetne dzieło. Film "Joanna d'Arc" nie pozostawi obojętnym żadnego widza. Obraz można podzielić na dwie części: pierwszą wyciętą z komiksu oraz drugą z zacięciem filozoficznym. Dzięki takiej konstrukcji reżyser próbuje odpowiedzieć na ważne pytania, a także po części zadrwić z Francuzów i ich poglądów. Czy mu się to udaje?
Niewątpliwym atutem produkcji jest gra aktorska Milli Jovovich, przez którą z projektu odeszła Kathryn Bigelow. Chciała bowiem, by dziewicę orleańską zagrała Sinead O'Connor.
"Król Artur" / King Arthur (2004)
Top 10 najlepszych filmów o rycerzach zamyka przygodówka z 2019 roku. "Król Artur" to kolejna próba ożywienia postaci, która nosi w sobie olbrzymi filmowy potencjał.
Tym razem we władcę Anglii wcielił się Clive Owen. Mężczyzna staje naprzeciwko pięknej królowej Piktów, Ginewry, którą gra Keira Knightley.
Film podzielił widzów, którzy zarzucają mu nieścisłości fabularne. Jednak jeśli kinomani potraktują ten obraz jako czystą rozrywkę, na pewno się nie zawiodą.
"Król Artur" to ostatni z naszej czołówki filmów o rycerzach. Który z nich jest waszym ulubionym? A może wolicie inne obrazy o tematyce rycerskiej?