Najlepsze robotyczne odkurzacze: Roomba, Hom‑Bot, Dyson, KOBOT i Neato

Czekacie na erę, w której praca będzie domeną maszyn, a ludziom pozostanie błogie lenistwo? Nie trzeba czekać – dzięki odkurzaczom takim, jak Dyson, Neato czy Roomba ona już nadeszła, choć wygląda nieco inaczej od tego, czym przez lata raczyła nas popkultura.

Najlepsze robotyczne odkurzacze: Roomba, Hom-Bot, Dyson, KOBOT i Neato
Łukasz Michalik

21.03.2016 | aktual.: 10.03.2022 09:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Electrolux Trilobite – pierwszy automatyczny odkurzacz

Stare marzenia, zgodnie z którym maszyny wyręczą nas w pracy, a człowiekowi pozostanie jedynie jakaś forma nadzoru nad działaniem otaczającego nas sprzętu, wydawały się bliskie realizacji już w 1996 roku.

To właśnie wówczas widzowie nadawanego przez BBC programu „Tomorrow’s World” ujrzeli pokaźnych rozmiarów dysk, który poruszając się samodzielnie po pomieszczeniu czyścił podłogę z wszelkich paprochów.

Electrolux Trilobite
Electrolux Trilobite

Maszyną tą był prototypowy odkurzacz Electrolux Trilobite, zawdzięczający swoją nazwę podobieństwu do trylobita – morskiego stawonoga, żyjącego na naszej planecie kilkaset milionów lat temu.

Choć Electrolux Trilobite pokazano światu w 1996 roku, do sprzedaży trafił 5 lat później, już w XXI wieku. Tyle czasie potrzebowano, by dopracować urządzenie i zmienić technologiczną ciekawostkę dla geeków w użyteczny produkt, który – dzięki wykorzystaniu ultradźwięków i podczerwieni – był w stanie omijać przeszkody, poruszać się wzdłuż ścian i unikać upadku ze schodów.

Roomba – synonim automatycznego odkurzacza

Roomba - pierwsza generacja automatycznego odkurzacza
Roomba - pierwsza generacja automatycznego odkurzacza

Przełom nastąpił jednak za sprawą innego producenta – firmy iRobot, która w 2002 roku zaoferowała pierwszy model odkurzacza Roomba. Urządzenie okazało się wielkim sukcesem – zainteresowanie przekroczyło oczekiwania producenta, który początkowo wyprodukował 15 tys. odkurzaczy. Łączna sprzedaż pierwszej generacji Roomby (tworzyły ją trzy różne modele) przekroczyła milion egzemplarzy.

Rozwój tej kategorii sprzętu łatwo prześledzić właśnie na przykładzie najdłużej dostępnej na rynku oferty firmy iRobot. Po pierwszej generacji, w 2004 roku pojawiła się druga, czyli odkurzacze z serii 400, w których zoptymalizowano oprogramowanie, odpowiedzialne za poruszanie się robota.

W 2007 roku pojawiły się Roomby serii 500, potrafiące płynie wyhamować przed przeszkodami i oferujące m.in. możliwość zaplanowania sprzątania na czas, gdy nikogo nie ma w domu. Szósta generacja lepiej zbierała większe śmieci, a siódma oferowała udoskonaloną nawigację i funkcję wirtualnej ściany, czyli bariery, poza którą odkurzacz miał nie wyjeżdżać w czasie sprzątania.

Roomba 980 – odkurzacz tworzy plan pomieszczeń

Roomba 980
Roomba 980

W przedostatniej, ósmej generacji producent wprowadził udoskonalone szczotki, jednak najważniejszą innowacją wydaje się zmiana, wprowadzona w najnowszej, dziewiątej serii odkurzaczy: Roomba 980 w czasie pracy tworzy nie tylko plan pomieszczeń i występujących w nich przeszkód, ale również rejestruje rodzaj podłoża.

Wszystko to ma na celu zoptymalizowanie sposobu sprzątania, a użytkownik może korzystać nie tylko z zaplanowanego wcześniej harmonogramu odkurzania, ale również zdalnie kontrolować pracę odkurzacza za pomocą smartfonu.

Neato Robotics: laserowy pomiar odległości

Neato Robotics XV-25
Neato Robotics XV-25

Choć Roomba, dzięki swojej popularności, stała się synonimem automatycznego odkurzacza, to firma iRobot nie jest jedyną, oferującą sprzęt tego typu.

Wśród licznych producentów wyróżnia się firma Neato Robotics, która po sześciu latach prac badawczych zaoferowała własne, automatyczne odkurzacze z serii Botvac oraz XV. Co w nich wyjątkowego?

Neato od początku postawiło na orientację robotów w przestrzeni – dzięki dalmierzowi laserowemu o nazwie BotVision odkurzacze planują trasę sprzątania i poruszają się w planowy sposób. Co więcej, gdy – np. w wyniku wyczerpania akumulatora – muszą przerwać pracę i podjechać do ładowarki, po uzupełnieniu energii potrafią wrócić do miejsca, w którym praca została przerwana i kontynuować odkurzanie.

Warty uwagi jest również wygląd tych urządzeń – zamiast typowego dysku Naeto stosuje częściowo kanciastą obudowę, dzięki której odkurzacz jest w stanie skutecznie sprzątać np. w kątach pomieszczeń.

LG i odkurzacze Hom-Bot: ciche sprzątanie

LG Hom-Bot 3.0 Square
LG Hom-Bot 3.0 Square

Automatyczne odkurzacze produkuje również od wielu lat LG. Koreański producent jest obecny w tym segmencie sprzętu od początku wieku, oferując obecnie czwartą już generację urządzeń z serii Hom-Bot.

LG zastosowało w nich interesujące rozwiązania. Poza niskim poziomem hałasu, pozwalającym np. na sprzątanie sąsiednich pomieszczeń w nocy, gdy domownicy śpią, niektóre modele Hom-Botów nawigują, wykorzystując w tym celu sensory, rejestrujące obraz sufitu i podłoża.

Ciekawą funkcją jest również możliwość podzielenia sprzątanego obszaru na wirtualne sektory – odkurzacz czyści najpierw jeden, niewielki fragment podłogi, zanim przemieści się do następnego. Nietypowym rozwiązaniem jest również dostępny w modelu VR6180VMNC streaming wideo: odkurzacz jest wyposażony w kamerę, a dzięki połączeniu Wi-Fi można przejąć nad nim zdalną kontrolę za pomocą smartfona.

PicaBot: dezynfekcja ultrafioletem

PicaBot
PicaBot

Własne modele automatycznych odkurzaczy oferuje również wielu innych producentów sprzętu AGD, jak Samsung, Miele, Sharp czy Toshiba. Wśród oferujących podobne możliwości i funkcje urządzeń wyróżnia się seria odkurzaczy picaBot. Ich producentem jest Corvan, produkujący również wspomniane wcześniej odkurzacze Neato.

PicaBot - lampa UV
PicaBot - lampa UV

Czym picaBot wyróżnia się od konkurentów? W jego przypadku kluczową funkcją jest możliwość dezynfekowania sprzątanych powierzchni. Odkurzacz w czasie jednego przejazdu zarówno wymiata zabrudzenia przy pomocy szczotek, zasysa je, a jednocześnie dezynfekuje podłoże za pomocą lampy UV.

KOBOT: automatyczne odkurzacze dla każdego

KOBOT
KOBOT

Gdy automatyczne odkurzacze pojawiły się na rynku, wyróżniały się nie tylko autonomią, ale również wysoką ceną. Ta - wraz z upływem czasu - przestała być istotną barierą. Choć topowe modele czołowych producentów wciąż potrafią kosztować bardzo wiele, na rynku nie brakuje znacznie bardziej dostępnych urządzeń.

Przykładem może być debiutująca w Polsce marka KOBOT, oferująca odkurzacze w kilku przedziałach cenowych - od najprostszych modeli z serii Baby, poprzez płaskie urządzenia z serii SLIM po zaawansowane roboty sprzątające UFO.

Odkurzacze KOBOT
Odkurzacze KOBOT

Te pierwsze charakteryzują się nie tylko niewielką ceną (od 299 złotych), ale i miniaturowymi rozmiarami, dzięki którym bez problemu wcisną się np. w zakamarki pod niskimi meblami.

Większe modele oferują większe możliwości - m.in. programowanie czasu pracy, zdolność do pokonywania progów i nierówności, przystawki mopujące czy filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air filter), pozwalający na zatrzymanie m.in. komórek bakterii, pierwotniaków czy grzybów.

Co więcej, KOBOT zapowiada, że już w 2017 roku w sprzedaży pojawią się pierwsze roboty tej firmy, zaprojektowane i wyprodukowane w Polsce.

Dyson 360 Eye – mapowanie przestrzeni

Dyson 360 Eye
Dyson 360 Eye

Pod względem sposobu działania Dyson przypomina nieco Apple’a z czasów Jobsa. Dlaczego? W gruncie rzeczy – choć wysoko wycenia swoje produkty – nie wynajduje przecież niczego nowego. Nie tworzy nowych technologii ani nie wymyśla nowatorskich kategorii urządzeń.

Po prostu – tylko i aż – bierze sprzęt dostępny na rynku i łączy go ze znanymi rozwiązaniami tak, że nagle wszyscy są gotowi pytać „dlaczego nikt nie wpadł na to wcześniej”? Z pozoru to banał, dający amunicję krytykom, ale czy z naszego – czyli użytkowników – punktu widzenia nie o to właśnie chodzi, aby sprzęt po prostu działał zgodnie z oczekiwaniami?

Tak było choćby ze słynnym, dopracowanym w 1978 roku, odkurzaczem cyklonowym, wydajnymi wentylatorami czy suszarkami do rąk, i tak jest w przypadku odkurzacza Dyson 360 Eye. Na pozór to kolejny przedstawiciel małego AGD, jednak – prawdopodobnie – to pierwszy tego typu sprzęt, który działa dokładnie tak, jak powinien.

Dyson 360 Eye
Dyson 360 Eye

Dyson 360 Eye nie jeździ w losowych kierunkach, ale w celowy sposób przemierza pomieszczenie, sprzątając podłogę. Gdy trafi na bardziej oporne zabrudzenia, nie przejedzie po prostu nad nimi, ale zatrzyma się i poświęci im więcej uwagi.

Wszystko to jest możliwe za sprawą sensorów, dzięki którym odkurzacz Dysona mapuje przestrzeń wokół siebie, a znając wielkość i rozkład pomieszczeń może opracować optymalną trasę sprzątania.

Dyson DC06 – sprzęt, który pojawił się zbyt wcześnie

Dyson DC06
Dyson DC06

Obraz współczesnych, automatycznych odkurzaczy nie będzie pełny bez wspomnienia o jeszcze jednym, ważnym modelu. Jest to sprzęt o tyle ciekawy, że… nigdy nie był oferowany w sprzedaży. Chodzi o odkurzacz wspomnianego już Dysona, opracowany w 2004 roku, czyli w czasie gdy pierwsze, automatyczne odkurzacze były już w sprzedaży.

Model, znany jako DC06 wyglądał jak mały czołg albo kiepsko zamaskowany Decepticon i – jak pisały wówczas zachwycone serwisy poświęcone gadżetom – był w 5 proc. odkurzaczem i w 95 proc. robotyczną inteligencją.

Zawdzięczał ją aż 70 różnym sensorom, dzięki którym miał robić mniej więcej to, co Dyson 360 Eye i iRobot Roomba 980, czyli sensownie nawigować po pełnych przeszkód pomieszczeniach.

Choć projekt był bardzo zaawansowany – Dyson deklarował m.in. wykonanie aż 5 tys. różnych prototypów – to ostatecznie twórcy DC06 uznali, że zastosowana w nim technologia jest jeszcze zbyt niedoskonała, a cena zbyt wysoka, by odkurzacz mógł trafić do sprzedaży.

Dyson DC06
Dyson DC06

Czas automatycznych odkurzaczy

Na odkurzacze, które poruszają się nie po omacku, ale dzięki tworzonej w czasie rzeczywistym mapie przestrzeni wokół siebie, trzeba było poczekać jeszcze dekadę i – sądząc po pojawiających się na rynku modelach – ich czas właśnie nadszedł.

Co prawda sprzęt tego typu, stanowiący górną półkę automatycznych odkurzaczy, nie należy do tanich, ale możemy przypuszczać, że – jak to bywa z niemal każdą nowością – cena autonomicznych urządzeń sprzątających będzie szybko spadać.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (9)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.