Najlepsze serwisy do blogowania [TOP 10]
Własny blog już dawno przestał być synonimem internetowego pamiętniczka. Dziś profesjonalne e-dzienniki prowadzą specjaliści od marketingu, programiści czy po prostu webowi pasjonaci. Blog można założyć w 5 minut za pomocą jednej z niżej prezentowanych usług.
28.12.2010 | aktual.: 14.01.2022 14:19
WordPress.org
WordPress.org to dla zawodowego blogera platforma pierwszego wyboru. Wynika to przede wszystkim z uniwersalności i plastyczności CMS-a oraz olbrzymiej liczby wtyczek, które zwiększają funkcjonalność projektu (niekoniecznie musi być nim blog).
Przy użyciu samodzielnie instalowanego WordPressa można stworzyć nie tylko prostą stronę o swoim koncie, ale również rozbudowany wortal internetowy. To świetny wybór dla osób, które chcą zbudować komercyjny blog.
Współpraca: Paweł Iwaniuk
Blogger
Drugi w rankingu jest należący do Google'a serwis Blogger. Dzięki niemu można tworzyć wpisy bezpośrednio z poziomu przeglądarki, a także publikować za pomocą e-maili wysyłanych z komórki bądź przy użyciu dedykowanych aplikacji.
W porównaniu z konkurencyjnym WordPressem.com (nie mylić z samodzielnym Wordpressem.org) Blogger oferuje większy wpływ na wygląd serwisu - bez konieczności płacenia za dodatkowe opcje.
Tumblr
Trzeci w zestawieniu jest Tumblr. To serwis określany czasem mianem mikrobloga. Na łamach Tumblra znajdziemy wiele stron, których głównym tematem jest np. relacjonowanie podróży autorów. Znajdziemy tam też zdjęcia, krótkie wpisy, czasem nawet nagrania audio i wideo.
Za pośrednictwem Tumblra internauci wymieniają się ciekawymi treściami znalezionymi w Sieci. To usługa dla osób, które chcą prowadzić mały, lekki i mobilny blog.
Soup.io
Soup.io nie jest typowym blogiem lub mikroblogiem. To bardziej połączenie obu tych form, miejsce na „wycinki”, w którym dzielimy się ze światem ciekawostkami z Internetu. Stąd też nazwa „soup”, czyli po polsku "zupa".
Za pomocą witryny tworzymy taką internetową "zupę", w której mieszamy różne rzeczy. Dla kogo jest Soup.io? Przede wszystkim dla osób, które chcą bawić się wykopanymi w Sieci treściami.
WordPress.com
Nie mylić z WordPressem.org. Tym razem nie jest to CMS do pobrania, a darmowa platforma blogowa z hostingiem. Korzystając z niej, otrzymuje się większość zalet silnika, niektóre funkcje są jednak niedostępne lub dodatkowo płatne.
Wadą jest też brak większości wtyczek i ulepszeń. Jeśli ktoś nie potrzebuje rozbudowanego narzędzia, ale uważa, że blogi Onetu czy Gazety to jednak za mało, powinien zdecydować się na WordPressa.com.
LiveJournal
LiveJournal to bardzo stara, założona jeszcze w 1999 r. platforma blogowa. Mimo wieku i silnej konkurencji cały czas potrafi jednak zaskakiwać nowościami. Obecnie ewoluuje w stronę serwisu społecznościowego.
Otrzymujemy tu całą gamę narzędzi pozwalających na interakcję z innymi użytkownikami oraz nawiązywanie znajomości. Trochę (ale tylko trochę) przypomina to rozwiązania z Naszej Klasy albo Facebooka.
Blog.onet.pl
Blogi Onetu to najczęściej wykorzystywana platforma tego typu w Polsce. Ruszyła w 2004 r., lecz obecną postać przyjęła w 2007. Platforma ta dość często jest krytykowana. W niektórych kręgach ma wręcz opinię obciachowej ;).
Jakie są jej zalety? Przykładowo, łatwość obsługi pozwalająca umieszczać wpisy bez nawet minimalnej znajomości HTML-a. Ciekawostką jest też możliwość dodawania wpisów za pomocą telefonu komórkowego.
TypePad
Nie jest to najpopularniejsza platforma w Polsce, warto się nią jednak zainteresować. Uruchomiona w 2003 r. usługa ma bowiem wiele ciekawych funkcji. Pozwala np. prowadzić blog wielu autorom jednocześnie (podobnie jak WordPress) czy tworzyć albumy zdjęciowe.
Platforma ma gigantyczną liczbę motywów i rozszerzeń. Niestety, nie ma róży bez kolców. W wypadku TypePada są one dość pokaźne, jednak za korzystanie z wielu opcji należy uiścić miesięczny abonament.
Blox
To serwis blogowy udostępniony w 2004 r. przez Agorę (wydawcę między innymi "Gazety Wyborczej"). Blox do pracy wymaga posiadania konta na Gazeta.pl. Do wyboru jest kilka szablonów oraz spora liczba ułatwiających blogowanie programów.
Wadą Bloksa, podobnie jak blogów Onetu, jest stosunkowo mały stopień rozbudowania. Kolejny problem to tragiczny wygląd platformy. Moim zdaniem Blox wygląda najgorzej ze wszystkich usług w tym zestawieniu.
Posterous
Ranking otwiera serwis Posterous. Jest to usługa, za pomocą której możemy stworzyć miniblog. Na jego łamach da się zamieszczać zdjęcia, nagrania wideo oraz inne pliki.
Bardzo fajną funkcją Posterousa jest możliwość publikacji przez e-mail. Będąc zarejestrowanym użytkownikiem, wystarczy wysłać wiadomość na specjalny adres. Treść wiadomości zostanie przekształcona we wpis, a jej temat w tytuł.