Najlepsze w swojej klasie. Nowe wydajne moduły fotowoltaiczne

Dwustronne ogniwa perowskitowe to wciąż mało znana technologia, ale dzięki najnowszym modułom zaprezentowanym przez amerykańską firmę, może się to niebawem zmienić.

Instalacja fotowoltaiczna. Zdjęcie poglądowe
Instalacja fotowoltaiczna. Zdjęcie poglądowe
Źródło zdjęć: © Tauron

23.07.2023 | aktual.: 24.10.2023 13:59

Naukowcom z amerykańskiego Narodowego Laboratorium Energii Odnawialnej (NREL) udało się opracować nowe, bardzo wydajne ogniwa perowskitowe o szerokim zastosowaniu. Swoje badania opublikowali na łamach Joule. Co jest wyjątkowego w tej technologii? Przede wszystkim są w stanie pochłaniać energię zarówno z przedniej jak i tylnej powierzchni. To daje o 10-20 proc. większą wydajność niż w przyparku tradycyjnych paneli.

Dwustronne ogniwa perowskitowe

Jak możemy przeczytać w artykule, uczeni wykorzystali modelowanie optyczne i elektryczne, żeby doprowadzić do optymalizacji przezroczystej elektrody tylnej i warstwy perowskitowej. Ustalili oni, że optymalna grubość absorbera powinna wynosić ok 850 nanometrów. Dla porównania ludzki włos ma grubość 70tys. nanometrów. Przy takich parametrach naukowcom udało się uzyskać 23 proc. poziom efektywnego naświetlenie dwustronnego panelu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

I chociaż nie jest to branżowy rekord, to zdecydowanie nowe panele opracowane na NREL przodują w klasie dwustronnych paneli. Pozostałe wyniki testów również były na bardzo zadowalającym poziomie, co może być sygnałem, że technologia dwustronnych paneli nie powinna być ignorowana. A ze względu na niewielką grubość i niski koszt produkcji mogą znaleźć zastosowanie na wielu powierzchniach.

"Wykazaliśmy, że dwustronna perowskitowa technologia fotowoltaiczna może przewyższyć swoje jednofazowe odpowiedniki dzięki wyższym uzyskom energii i niższym uśrednionym kosztom energii (LCOE)", podkreślają badacze. I chociaż pojawia się coraz więcej alternatyw dla paneli fotowoltaicznych, to niewątpliwe osiągnięcie amerykańskich naukowców jest ciekawym odkryciem.

Klaudia Stawska, współpracownik Gadżetomanii

naukafotowoltaikazielona energia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.