Najpotężniejsze silniki, czyli co napędza twoją grę?

Każda gra gdzieś głęboko pod maską ma schowany swój silnik. Część z nich to potężne maszyny, które zakupiono od innych producentów. Część to konstrukcje stworzone specjalnie na potrzeby danego tytułu. Wiadomo jedno. Bez silnika gra nigdzie nie pojedzie. To główna i podstawowa część kodu gry. Przyjrzyjmy się na czym jeżdżą najlepsze tytuły.

Najpotężniejsze silniki, czyli co napędza twoją grę?
Michał Kowal

Każda gra gdzieś głęboko pod maską ma schowany swój silnik. Część z nich to potężne maszyny, które zakupiono od innych producentów. Część to konstrukcje stworzone specjalnie na potrzeby danego tytułu. Wiadomo jedno. Bez silnika gra nigdzie nie pojedzie. To główna i podstawowa część kodu gry. Przyjrzyjmy się na czym jeżdżą najlepsze tytuły.

Zestawienie najsilniejszych serc gier stworzył serwis That Gaming Site. Warto się przyjrzeć tym maszynkom, ponieważ jeszcze nie raz o nich usłyszycie.

Obraz
© [źródło](http://grrr.pl/images/2009/02/gta123.jpg)

RAGE - Rockstar Advanced Game Engine (zaawansowany silnik gier Rockstara). Najbardziej jest znany z Grand Theft Auto 4 i Midnight Club: Los Angeles. To właśnie dzięki temu kawałkami kodu w najnowszej części wielkiej kradzieży samochodów znalazł swoje zastosowanie fizyczny system Havoc, a całe wielkie miasto nie runęło w gruzach. RAGE umożliwił pokazywanie wielkich odległości, ale zapewnił też najbardziej żywe miasto jakie kiedykolwiek można było obejrzeć w grach. Dało się go wzbogacić takimi maszynami jak Euphoria (generująca realistyczne zachowanie postaci) i Bullet odpowiadającym za fizykę kul.

Obraz
© [źródło](http://grrr.pl/images/2009/02/hires_208.jpg)

Proprietary Engine - to serce Call of Duty 4 i Call of Duty World at War. Ta maszynka pozwala wycisnąć z gry cudowną grafikę, dorzucić świetne audio i realną fizykę. Warto wspomnieć o zachowaniu samych kul. Każda z nich ma tam własne tempo i siłę potrzebną aby ją zatrzymać. Dzięki temu możemy przebijać zasłony i razić ukrywających się za nimi wrogów. Miód. Ten sam silnik został wykorzystany w wersji Wii.

Obraz
© [źródło](http://grrr.pl/images/2009/02/gears.jpg)

Epic Unreal Engine 3 - jeden z najpopularniejszych silników ostatnich lat. Jest wykorzystywany na lewo i prawo: Gears of War, Gears of War 2, Unreal Tournament 3, Bioshock, Mortal Kombat vs DC Universe i Mass Effect- to tylko parę produkcji nim napędzanych. Jest to maszyna uniwersalna - stosunkowo prosta, o sporej mocy i działająca niemal na każdym możliwym sprzęcie (PC, Xbox 360, PS3, Linux, Mac OS, czy Wii). Jednak tylko najlepsi potrafią sprawić, aby zalśniła prawdziwym blaskiem.

Obraz
© [źródło](http://grrr.pl/images/2009/02/farcry21.jpg)

Dunia Engine - serce FarCry 2. Jest to przebudowany i ulepszony jeden z najsilniejszych silników w historii, a mianowicie Crytek CryEngine I. Złośliwi mówią, że pierwszy FarCry został stworzony tylko po to, aby go zademonstrować i sprzedać. Jego starszy brat Dunia Engine radzi sobie świetnie. Pomimo narzekań na samą rozgrywkę w FarCry 2, nikt nie zaprzeczy, że dzieją się tam takie cuda jak roznoszony wiatrem ogień, można kosić pojedyncze drzewka i krzaki.

Obraz
© [źródło](http://grrr.pl/images/2009/02/crysis2_820_w700.jpg)

CryEnigne 2 - serce Crysis. Obecnie to chyba najpotężniejsza maszynka na rynku. Wystarczy spojrzeć na Crysis, albo Crysis Warhead. Zapewnia najlepszą fizykę i grafikę. Niestety nie znalazł jeszcze swojej drogi na konsole. To potęga, której pełna moc jeszcze chyba ciągle nie została poznana.

Oto jeszcze parę silniczków, o których warto wspomnieć, może nie tak zasłużone, ale pewnie czeka je świetlana przyszłość:

  • Killzone 2 Deferred Rendering Engine
  • Burnout Paradise RenderWare Engine
  • Gran Turismo 5 Gran Turismo Engine
Obraz
© [źródło](http://grrr.pl/images/2009/02/deadisland.jpg)

Nie był bym sobą, gdybym nie wspomniał o polskim Chrome Engine firmy Techland. Nie jest to mistrzostwo świata (na skalę wymienionych powyżej). Jak narazie napędzał takie tytuły jak Call of Juarez, a swoje skrzydła ma rozwinąć w nadchodzącym* Dead Island* i Chrome 2.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)