Najszybszy na świecie, 8‑rdzeniowy procesor od Fujitsu!

To nie jest dobry tydzień dla Intela. Najpierw miliard Euro kary, a teraz Fujitsu przejmuje rekord szybkości. Nowy procesor o kodowej nazwie Venus, jest nie tylko znacznie szybszy, ale i bardziej energooszczędny.

Najszybszy na świecie, 8-rdzeniowy procesor od Fujitsu!
Marek Maruszczak

14.05.2009 | aktual.: 14.03.2022 12:54

To nie jest dobry tydzień dla Intela. Najpierw miliard Euro kary, a teraz Fujitsu przejmuje rekord szybkości. Nowy procesor o kodowej nazwie Venus, jest nie tylko znacznie szybszy, ale i bardziej energooszczędny.

Pełna nazwa procesora to SPARC64 VIIIfx. Został zbudowany w oparciu o technologię 45nm i jest 2,5 razy szybszy od dotychczasowego rekordzisty ze stajni Intela. Venus jest w stanie wykonać 128 miliardów obliczeń w ciągu sekundy.

Obraz

Według słów producenta pobiera też tylko 1/3 energii potrzebnej do działania poprzedniemu królowi procesorów.

Niestety japońskiej piękności raczej nie zobaczymy w naszych komputerach. Procesor jest przeznaczony do użycia w superkomputerach, oraz ewentualnie w przemyśle, np. farmaceutycznym.

Warto także wspomnieć, że jest to pierwszy od 10 lat przypadek zdobycia rekordu w tej dziedzinie przez Japońskiego producenta.

Źródło: Crunch Gear

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.