Naukowy demon prędkości

Cray XT Jaguar, tak właśnie nazywa się ten zestaw lodówek który ma zdetronizować Roadrunnera i zostać najszybszym superkomputerem na świecie. Jaka jest moc nowego giganta prędkości i gdzie można go znaleźć? Zapraszamy do lektury.

Naukowy demon prędkości
Marek Maruszczak

Cray XT Jaguar, tak właśnie nazywa się ten zestaw lodówek który ma zdetronizować Roadrunnera i zostać najszybszym superkomputerem na świecie. Jaka jest moc nowego giganta prędkości i gdzie można go znaleźć? Zapraszamy do lektury.

Komputer stoi w Laboratorium Narodowym w Oak Ridge i należy do Amerykańskiego Departamentu Energii. Rewelacja o pobiciu dotychczasowego mistrza jest na razie nie potwierdzona. W przyszłym tygodniu ma się ukazać kolejne zestawienie superkomputerów, które rozwieje wątpliwości.

Jednak już teraz Amerykański Departament Energii ogłosił, że ich nowa maszyna może pochwalić się wydajnością rzędu 1,64 petaflopsa. Oznacza to, że Jaguar jest w stanie wykonać 1,64 biliarda operacji zmiennoprzecinkowych w ciągu sekundy. Dotychczasowy mistrz osiągnął 1,026 petaflopsa i przebijał tym samym jeszcze wcześniejszego lidera - BlueGene/L ponad dwukrotnie.

Komputer był rozbudowywany już od 2004 roku. Zwiększono liczbę szaf (widoczne na zdjęciu) z 84 do 284. W każdej z nich mogą się zmieścić 192 procesory czterordzeniowe AMD Opteron.

Pamięć komputera to 362 terabajty, a dyski twarde pomieszczą 750 terabajtów danych.

Maszyna będzie wykorzystywana do celów naukowych, nie do grania. Jest więc szansa, że trochę dłużej pozostanie najszybszym komputerem niż niedawno opisywany sprzęt.

Źródło: Gizmodo

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.