Najważniejsze odkrycia A.D. 2010

Koniec roku to czas podsumowań, rankingów i TOP-ów. Pora przyjrzeć się zatem, jakie były najważniejsze odkrycia naukowe w 2010 roku. Tygodnik "Science" zaprezentował światu swoje podsumowanie i trzeba przyznać, że jest ono trafne. Jakie było najważniejsze wydarzenie w nauce A.D. 2010?

Odkrycia naukowe 2010
Odkrycia naukowe 2010
Henryk Tur

Koniec roku to czas podsumowań, rankingów i TOP-ów. Pora przyjrzeć się zatem, jakie były najważniejsze odkrycia naukowe w 2010 roku. Tygodnik "Science" zaprezentował światu swoje podsumowanie i trzeba przyznać, że jest ono trafne. Jakie było najważniejsze wydarzenie w nauce A.D. 2010?

Przybliżając najmniejsze

Zespół fizyków pod kierunkiem Andrew Clelanda i Johna Martinisa z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara wykorzystał półprzewodzący drucik, który miał długość równą grubości ludzkiego włosa (czyli widać go było gołym okiem). Takie przedmioty powinny zachowywać się zgodnie z mechaniką klasyczną obowiązującą w makroświecie. Naukowcy "zmusili" go jednak do zachowania zgodnego z mechaniką kwantową obowiązującą w świecie cząstek elementarnych.

Cząstki elementarne
Cząstki elementarne

Jeśli ktoś nie zna tematu, to wyjaśnię pokrótce, że mechanika kwantowa opisuje stany cząstek elementarnych w sposób sprzeczny ze zdrowym rozsądkiem. Powiedzcie sami - czy jest do pomyślenia, żeby ten sam stół znajdował się jednocześnie w pokoju i w kuchni? Brednie, prawda? Ale zgodnie z zasadami mechaniki kwantowej cząstka elementarna może znajdować się jednocześnie w dwóch różnych miejscach.

Wspomniany półprzewodnik został schłodzony do temperatury niemal zera bezwzględnego. Dzięki temu znalazł się w stanie najmniejszej możliwej energii, podobnie jak struna w gitarze, która przestaje wibrować. Wówczas podniesiono poziom energii o najmniejszą możliwą porcję, czyli o kwant, wywołując w nim wibracje, a następnie wprowadzono "strunę" w stan tzw. superpozycji, właściwy dla świata cząstek elementarnych, kiedy dany obiekt ma dwie właściwości naraz, które teoretycznie się wykluczają. W tym przypadku były to dwa różne drgania naraz.

Mechanika Kwantowa
Mechanika Kwantowa

[/h3]Drugie miejsce w dorocznym rankingu odkryć naukowych przypadło sztucznej komórce. Craig Venter, znany badacz ludzkiego genomu, i jego współpracownicy zbudowali łańcuch DNA składający się z 520 genów niezbędnych do życia bakterii, a następnie umieścili go w komórce bakterii, usunąwszy jej naturalne DNA. Bakteria ta zaczęła się mnożyć i produkować inny zestaw białek. Venter ogłosił na łamach "Science", że stworzył "sztuczne życie".

Craig Venter
Craig Venter
My i oni - odkrycia 2010 naszej przeszłości

Nareszcie można zidentyfikować te cechy genetyczne, które sytuują nas poza innymi organizmami, nie wyłączając neandertalczyków - naszych najbliższych ewolucyjnie krewniaków. Uzyskana w tym roku sekwencja genomu neandertalczyków odzwierciedla około 60% całości. Nawet wstępne rezultaty wskazywały na to, że ludzie i neandertalczycy mogli sporadycznie krzyżować się ze sobą. Być może doszło do tego 100-50 tys. lat temu na Bliskim Wschodzie, po wyjściu obu grup z Afryki.

Człowiek i neandertalczyk
Człowiek i neandertalczyk

Redakcja "Science" wspomina również o istotnych odkryciach z 2010 roku w dziedzinie fizyki materii skondensowanej, modelowaniu cząsteczek chemicznych za pomocą superkomputerów oraz nowej metodzie manipulowania DNA szczurów laboratoryjnych. Ale to już temat na kolejny wpis.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.