Największy w Australii system paneli słonecznych zasili teatr

Co jakiś czas mamy okazję przedstawiać niecodzienne i śmiałe połączenia architektury i ekologii. W dniu dzisiejszym na łamach Gadżetomanii przedstawiamy Wam największy i zintegrowany system instalacji paneli słonecznych, który będzie zasilał Sydney Theatre Company w Australii.

Największy w Australii system paneli słonecznych zasili teatr
Marcin Krzewicki

Co jakiś czas mamy okazję przedstawiać niecodzienne i śmiałe połączenia architektury i ekologii. W dniu dzisiejszym na łamach Gadżetomanii przedstawiamy Wam największy i zintegrowany system instalacji paneli słonecznych, który będzie zasilał Sydney Theatre Company w Australii.

Może sama architektura nie jest futurystyczna, a solarna technologia nikogo już nie dziwi, ale projekty, które wyciskają ostatnie krople opłacalności i efektywności z konwertowania odnawialnych źródeł energii na elektryczność potrafią wprawić w zdumienie i podziw.

Podobnie jest w tym przypadku. Konkretnie chodzi o Sydney Theatre Company, który oprócz sławy płynącej ze znakomitych spektakli stanie się również wzorem dla "zielonych" budynków. Dzięki programowi zainicjowanemu przez australijski rząd stanie się wkrótce największą powierzchnią w całym kraju zintegrowaną z solarną technologią. Sam projekt został stworzony przez University of New South Wales oraz chiński Suntech Power. Koszt realizacji wyniesie 1,5 miliona dolarów.

Obraz

Na fotografii znajdują się projektanci systemu konwertowania energii i recyklingu.

Oprócz energetycznej niezależności budynek zostanie wyposażony w dodatkowy, innowacyjny system recyklingu wody deszczowej. Jego zadaniem będzie zbieranie oraz filtracja deszczówki spływającej z dachu i rynien budynku.

Oba systemy każdego roku pozwolą zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery o 634 tony oraz zaoszczędzić około 8 milionów litrów wody. W źródłach artykułu nie opublikowano specyfikacji technicznych systemu, ale domyślam się, że efektywność paneli słonecznych może sięgać kilku, a może nawet kilkunastu megawatów. Trudno jest mi określić również w jaki sposób zostanie wykorzystana deszczówka. Moim zdaniem będzie ona odprowadzana do najbliższej oczyszczalni. W innym przypadku byłoby wręcz niemożliwe zużycie tych 8 milionów litrów wody.

Źródło: inhabitat

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.