Napęd plazmowy zabierze nas na Marsa?

Nowe silniki mają być znacznie bardziej wydajne niż dotychczasowe napędy rakietowe. Marzenia o podboju Marsa są coraz bliższe rzeczywistości, zanim jednak się to stanie, NASA planuj wysłać VASIMR-a na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Koncept pojazdu z napędem plazmowym VASIMR
Koncept pojazdu z napędem plazmowym VASIMR
Grzegorz Nowak

Nowe silniki mają być znacznie bardziej wydajne niż dotychczasowe napędy rakietowe. Marzenia o podboju Marsa są coraz bliższe rzeczywistości, zanim jednak się to stanie, NASA planuj wysłać VASIMR-a na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

VASIMR (VAriable Specific Impulse Magnetoplasma Rocket) to silnik plazmowy o zmiennym impulsie właściwym. Podobnie jak w innych silnikach odrzutowych ciąg wytwarza odrzut uzyskiwany przez spalanie paliwa. W tym wypadku jest to zjonizowana plazma pozyskiwana w wyniku podgrzewania argonu mikrofalami. Pole magnetyczne osłania silnik i odpowiednio kieruje strumień plazmy który może rozpędzić maszynę do prędkości 50 km/s. Przy wadze 300 kg i wydajności paliwowej ok. 60% napęd plazmowy może być nawet 3 razy lepszy niż ten stosowany w wahadłowcach.

Choć silniki nie wytwarzają dużej mocy (dlatego np. nie nadają się do startów z powierzchni planety), to są tak wydajne, że mogą pozostawać włączone cały czas, zużywając niewielkie ilości paliwa (w przeciwieństwie do silników rakietowych). W ten sposób podróż na Marsa mogłaby trwać nie 6 miesięcy, a 39 dni - to zupełnie zmienia postać rzeczy.

Na razie NASA planuje wysłanie dwóch silników VASIMR na Międzynarodową Stację Kosmiczną, gdzie zostaną przetestowane w warunkach orbitalnych. Może się okazać, że wkrótce silniki rakietowe, które korygują położenie stacji orbitalnej i wymagają rocznie sporych ilości paliwa, zostaną zastąpione znacznie bardziej wydajnymi silnikami plazmowymi.

Poniżej test silnika VASIMR.

VASIMR Fires At Full Power For 15 Seconds

Źródło: dvice.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.